Článek
Blíží se Velikonoce. Hejtmani prý nejspíš dostali špatné číslo, někdo se přepočítal, to se přece stane. Chytrou karanténu to určitě neohrozí. Jen ten systém s rozestupy ve školách se bude muset ještě doladit. A musí se ovšem také dořešit, jak zabavit důchodce po úspěšně zvládnuté bojovce s pohyblivou otevírací dobou supermarketů. Jediný, kdo má nějaký plán, je podle vládních představitelů „ten virus“. Informace o počasí nabobtnaly a občanům bylo doporučeno se hýbat. Venku ovšem pouze s rouškou.
Ve státních restauracích se bude moci jíst také jen s nasazenou rouškou. Chomáčkovitá oblačnost, která se přiblíží během odpoledne, vytvoří z větší části oblohy zatažené nebe. Mám z toho v hlavě bouřku. Zkouším na to všechno možné. Spím osm hodin denně, pravidelně cvičím a k tomu jsem ze zoufalství ještě začala běhat. Teda… uběhnu v kuse maximálně dvě stě metrů a funím při tom jako historická lokomotiva. Ještěže mám tu roušku! Bude dobrá, aby zachytila plíce, až je vyplivnu, a taky aspoň není vidět, jak se při tom tvářím.
Velikonoční (10. dubna)
Koledování proběhne letos přes internet, vajíčka se mohou posílat pouze převodem. Jednou z variant je nahrát koledu na YouTube, vajíčka pak poukáže ten, kdo koledu zhlédne jako první. Číslo účtu uvádějte, prosím, přímo ve svém videu, aby nemohlo dojít k podvodu. Kolující panáky sdílejte samozřejmě také jen ve virtuálním prostoru.
První fáze byla hasičská, druhou fází bude ekonomická krize. A když už jsme u toho sdílení, tak ten pětadvacetitisícový příspěvek pro OSVČ by si naši občani možná také mohli poslat navzájem, ušetřilo by to starosti s vyplňováním žádostí. Je dobré, že se otevřely kompostárny a lidé tak mají možnost poslat svůj odpad dál do oběhu. Při sportování nepoužívejte zařízení objektového charakteru.
Jak říká Radkin Honzák, většina psychiatrických pacientů není nemocná, jsou to lidé, kterým chybí smysl života. Ten já naštěstí mám. Přišila jsem si nožičku k brýlím a teď se rozhoduju, zda srovnám džemy podle velikosti, anebo radši podle barvy. Poklepávám na pánvičku, do jaké stupnice je asi naladěná? Kočičí chlupy se dobře odstraňují izolepou. Polévku dnes uvařím ve dřezu, aby mi vydržela i na zítra. Talíře se skladují nejlépe navlečené na šňůře. Maso upeču v šuplíku.
Tuhle mě napadlo, co všechno by měl člověk umět, i kdyby ho probudili o půlnoci. Násobilku, vyjmenovaná slova po M, zazpívat jednočárkované gé, slovíčka k článku Lenin in London, Archimédův zákon… Možná je lepší chodit spát až po půlnoci. Máš nějakého plyšáka na spaní? Já mám sochu.
Můžu tady teď tak na sedet minut zhasnout? A nemáš něco, čím bych mohl dělat kapky? Třeba nějakou stříkačku? Nebo pipetu? Napiš radši povídkovou sbírku Jak jsem se zhulákal. Nebo brožurku o rychlosti smradu. Hitem Velikonoc se po dvaceti letech opět stává album Redla, Janouška a Samsona Zůstali jsme doma. Je večert večerní čert, nebo večerní koncert?
Zahraješ si se mnou tu počítačovou hru? Student musí pravidelně pít, chodit na WC a učit se slovíčka, a ohrožují ho při tom padající větve a jeho matka. Nejdřív si ale přečtu Jungovu stať Po katastrofě.
(Denisa Vostrá: Zápisky z bezčasí aneb Rok s koronavirem. Praha: Karel Kerlický – KANT 2021)