Článek
Členské státy EU jsou vyzývány, aby přistoupily k opatřením. Situace má být trasována tak, abychom se tam všichni vešli. To, co se děje v kuchyních, se má z domácností, kde neprobíhá pedagogický přenos, přesunout do škol. Důležité je, aby děti dostaly zpětnou vazbu, když jsou teď vzdálené. Školství půjde do improvizace, ale je potřeba uvolnit rodiče zejména ženského pohlaví, aby se mohly otevřít provozovny.
„V této situaci může dojít k prostorově nevhodné situaci. Devadesát tři miliard do roku dva třicet. Deficity jako kdyby měl stát takové účetnictví jako firmy, tak by nedostal ani razítko. Někde kolem tisíc miliard my samozřejmě chceme pomáhat,“ sdělil premiér. „Slevy na jízdném my nebudeme já už jsem to řekl stokrát a je to na první straně. U nás je bezpečno před virem i po viru. Já říkám kdybysme měli a možná nebudem. Na úřadě vlády je to my jsme snížili ty stavy pracují od rána do večera. Dospěl jsem k takovému návrhu, o jakém ještě nikdo neví,“ doplnil.
Z dalších zpráv: Co se týče přednášek, že by na jaře ještě byly, tak tento předpoklad je lichý. Na toaletě si dáme roušku do sáčku. Ten postup je v několika vlnách, a proto jsme ze zdravotního hlediska. Následně k nim přijede odběrový tým a odebere je. V srpnu proběhnou srovnávací kempy, aby se všechno srovnalo. V Moskvě přejmenují stanici metra Pražská na Maršála Koněva.
Z ptačí perspektivy (18. dubna)
O strach tady prý nejde. Sociologické výzkumy ukazují, že lidé berou pandemii jako možnost uvědomit si přírodní charakter života. Díky utlumenému provozu je dnes ve městech znovu slyšet zpívat ptáky. Mezinárodní den ptactva byl prvního dubna, ale čeští vědci už v únoru oznámili, že vyšlechtili geneticky upravenou slepici, která odolává ptačímu viru. Pojmenovali ji Zora.
Vstřebávání pravidel hygieny se stalo všeobecným standardem. V lednovém sčítání ptáků zvítězila sýkora koňadra. Polepšila si sojka i hrdlička. Ptákem roku 2020 se stala jiřička obecná. Nastaly teploty, za které by se nemusel stydět ani květen.
Vir nás naučil, že je u nás důležité zdraví a soběstačnost v potravinách. Náš zlatý pták vskutku umí chodit s háky na ptáky! Ptáci o tom zpívají! Má hlas jako ptáček. Některé druhy papoušků dokážou zvažovat pravděpodobnosti, když jim to může pomoci při rozhodování. Vrána k vráně sedá.
Plameňáci mají dlouholeté přátele i nenáviděné rivaly. Je dobře, že se televize věnuje také lidem a ne pouze politice, protože koronavirus cílí většinou na lidi. Lidská ruka, se kterou se pracuje celý den, se může také unavit. Na Bulovce pomáhá s testy pipeťák. To je taky pták? Není pochyb, že pandemie napadla celý svět. Chytá ptáčky do klece.
Helejte, hned sem přijeďte, je tady asi pět lidí bez roušky! A všichni jsou v přízemí, tak se tady nedá ani projít! Někdo jim musí povědět o ptákách! Pokud člověk strávil čtrnáct dní na lůžku, možná nemá smysl vytvářet vzpomínkovou mapu. Spal jako dudek. Vytvářet vzpomínkové mapy odmítá ten, kdo má pocit, že byl někde, kde být neměl. Pěkný ptáček.
Pustit ptáky z klece? Hranice nejsou zavřené, jsou jen neprostupné vlivem dalších opatření. Nemůžeme říct nic konkrétního, kdy a kam se bude moci jet, ale neformálně se bavíme o Chorvatsku. Ve hře je i letecký most. Ocelový pták. Také možná půjde jet do Tater, ale slovenské restaurace zůstanou nejspíš zavřené. Volný jako pták. Nebo spíš chytat ptáky na lep?
Česká ornitologická společnost chystá nové ptačí rezervace. Jedna by měla vzniknout u řeky Kyjovky na Hodonínsku.
Do svého bytu / kos nese si v zobáku / kus igelitu.
A máme po ptákách. Nezbyde než chodit na ptáky – tedy v překladu do soudobého jazyka, krást peníze z pokladniček za pomoci proutku natřeného lepem.
(Denisa Vostrá: Zápisky z bezčasí aneb Rok s koronavirem. Praha: Karel Kerlický – KANT 2021)