Článek
Jako asi jeden z mnoha lidí jsem si článek přečetl a souhlasně pokyvoval hlavou. Ať už nad tím, že Leoš Mareš je zkrátka v českých vodách jméno, které táhne a prodává, nebo nad tím, že česká společnost - nebo v tomto případě český konzument - jsou svým chováním řekněme „specifičtí“.
Jenže když se nad celou věcí trochu zamyslím, nutně dojdu k názoru, že Leoš Mareš zdaleka není sám, kdo na lidské hlouposti vydělává. A zatímco on to alespoň dělá řekněme sofistikovaně a drží si jakési standardy, jsou tu jiní, kteří okolo standardů a dobrých mravů nejeli ani rychlíkem.
Považuji za dosti smutné, že hlavní zprávy v některých sdělovacích prostředcích pravidelně obsazují ta stejná jména. Nikoliv proto, že jsou to stejná jména, ale proto, jakým obsahem se do těch zpráv dostávají. Opakující se urážky, bitky (jak se později ukázalo, tak dokonce audiovizuálně zaznamenané - možná by stálo za to umět editovat video, aby se v něm třeba někdo nějak nepodřekl, že je zamčeno), dštění síry na všechny okolo (nebo alespoň na jejich módní vkus)… celkově mi to přijde zbytečně plné negativismu a de facto to nemá žádnou přidanou hodnotu.
Otázkou je, proč lidé tento obsah konzumují. Možná proto, že se sami nemají dobře, a tak ve všem tom prezentovaném jedu vidí jakousi slabou náplast v podobě toho, že ty vztahy nejsou ideální ani jinde. Ovšem je tam přece jen jeden rozdíl - zatímco obyčejný člověk z těch vztahů nemá nic kromě špatné nálady, tyto veřejně propírané osoby těží peníze z reklamy a sledujících.
(Ne úplně) nový trend
Zajímavým jevem poslední (tedy nejen poslední, ale teď mi to přijde tak nějak víc okaté) doby je také jakási recyklace celebrit. I když „celebrita“ je pro tyto jedince asi poněkud nadnesený termín. Jedná se o to, že účastníci jedné reality show pochybné kvality se následně ocitnou v jiné reality show pochybné kvality. Ať už se jedná o Love Island Bachelora, nebo poslední série Survivora - ze všech těchto divácky velmi náročných formátů vzešli lidé, které česká média začala označovat jako celebrity. Stále mi nějak uniká na základě čeho tomu tak je. Dokonce se u některých z nich, pokud s nimi třeba někdo dělá rozhovor, objeví titulek „reality star“, nebo prostě „účastník XYZ“ (doplňte si jméno reality show).
Přiznám se, že jsem se ze zvědavosti také kouknul na jeden díl Love Islandu a kousek dílu Bachelora. Podle mě by ten titulek interview měl být spíše „reality show puppet“. Vždyť v těch show se nejedná o nic jiného než o to, že účastníci podle předem daného scénáře plní podivné úkoly, které jsou (v Love Islandu a Bachelorovi) často oplzlé a mají pochybnou kvalitu.
Konkrétně u Bachelora je potřeba říct, že některé dívky bohužel měly do krásných žen velmi daleko (to je samozřejmě subjektivní) a navíc bylo poměrně úsměvné sledovat ty titulky v různých médiích, kolik z nich se třeba před účastí v této „soutěži“) živilo hanbatým způsobem. Zastávám názor, že soudný muž si domů pornoherečku prostě nepřivede…
Inu, když to někoho zajímá, chápu. Kde je publikum, tam jsou herci. Ale nepřijde mi správné z těchto lidí dělat celebrity, a hlavně, veřejně je prezentovat jako nějaké vzory. Většina těchto „profesionálních účastníků reality show“ toho zatím moc nedokázala, pokud tedy u některých z nich nepočítáme dílčí úspěchy, jako třeba soulož před kamerou.