Hlavní obsah
Lidé a společnost

23. leden: Nejničivější zemětřesení v historii a kostkový cukr

Foto: Pixabay

Dnes je dvacátého třetího ledna. Pojďme se podívat, čím je dnešní den výjimečný a také - všechno nejlepší k dnešním jmeninám, Zdeňku.

Článek

Zdeněk patří v Česku k velmi oblíbeným jménům. Podle serveru Kdejsme je jich u nás 126 094 a připočítáme-li ještě varianty Zdenek, Zdeňek, Zděněk, Zděnek a Zďenek, které opravdu existují a jsou takto zapsané v matrikách, dostaneme se dokonce na číslo 129 362. A to nepočítáme s variantami s písmenkem o na konci. Zdeněk patří dlouhodobě do top dvacítky v oblíbenosti jmen.

Jde o jméno slovanského původu a stalo se samostatnou alternativou Sděslava - člověka, který získal slávu. A slavných nositelů má opravdu mnoho, jmenujme například Zdeňky Jirotku, Fibicha, Buriana, Svěráka, Trošku nebo třeba Izera a Pohlreicha.

Foto: Lukáš Lukeš, Public domain, via Wikimedia Commons

Autogram Zdeňka Svěráka

23. leden by se s pohledem na domácí, ale i světové události, dal vyložit jako den nových začátků, den novot a novinek. Ale bohužel i den nejhoršího zemětřesení v dějinách lidstva.

V české kotlině byla roku 1849 založena Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. Pravdou ovšem je, že ne tak úplně. 23. ledna 1849 došlo ke vzniku Montánního učiliště v Příbrami, které se v roce 1865 přejmenovalo na Báňskou akademii a ta byla plně uznána jako vysoká škola až rozhodnutími z let 1894 a 1904. V meziválečném období se řešilo její stěhování do Prahy, ale k tomu nedošlo. Až po ukončení druhé světové války v roce 1945 se přestěhovala do Ostravy a od roku 1995 nese současné jméno. Dalším známým institutem, zřízeným v dnešní den, je Akademie věd. To se stalo v roce 1890. V roce 1944 byla založena Liga proti bolševismu. Toto protektorátní zřízení mělo za cíl propagandu. Proti čemu je patrno již z názvu.

Foto: Zlobivý Dava, CC0, via Wikimedia Commons

Ve světě byla například založena Královská burza v Londýně. A to už v roce 1571 Alžbětou I. V roce 1950 vyhlásil izraelský parlament Jeruzalém za své hlavní město. A v roce 1997 se stala poprvé v historii USA ministryní zahraničí žena. Nešlo o nikoho jiného, než Madeleine Albright. Rodilou Češku, která s rodiči utekla před nacisty do zahraničí, a nakonec udělala ohromnou kariéru.

Ještě jedna událost světového významu je spojená s Českem. 23. ledna 1843 byl patentován kostkový cukr. A to Jakubem Kryštofem Radem, rakouským ředitelem dačického cukrovaru. Do té doby se cukr prodával v homolích. Šlo o jakési kužely z cukru, které pak doma hodpodyňky doslova rozsekávaly na menší kousky. A právě při této činnosti se zranila Radova manželka. Tu poranění prstu rozčílilo a vynadala svému muži. Neví se, zda chtěl ženě ulehčit práci, nebo mít klid a vyvarovat se další hádce, ale každopádně sestrojil lis na kostkový cukr a díky němu zná tuto podobu sladidla celý svět.

Foto: Harolde, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

K 23. lednu se váže i jedna tragická událost. V roce 1556 zasáhlo čínské území nejničivější zemětřesení vůbec. Se zemí srovnalo 98 okresů a 8 provincií. Zdroje uvádějí 830 000 mrtvých a 805 km² zpustošené země.

Abychom nekončili smutně - dnešní den je mezinárodním dnem koláčů. Takže dobrou chuť a ať je ten den stejně dobrý jako tahle pochoutka.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz