Hlavní obsah
Zdraví

Alkohol a věk: Od tohoto roku už raději nepijte

Foto: Pixabay

Alkohol je metla lidstva, ale… zametat se musí. Tuhle hlášku zná asi každý. Od určitě věku života ale zametá akorát tak s vámi. Od kdy už se alkohol nedoporučuje a co vám hrozí? Odborníci přišli s odpovědí.

Článek

Alkohol. Jde o legální drogu, která ovlivňuje náš život. Fyzicky, psychicky. Přesto je společensky v pořádku se napít. V pubertě nás svádí, v dospělosti patří k „dobrým mravům“ se napít. Alespoň tak se na to dívá většinová společnost. I odborníci jsou na obou stranách barikády. Pít či nepít, to je oč tu běží. Jedni říkají, že kontrolovaná konzumace alkoholu je v pořádku a v určitých dávkách je dokonce tělu prospěšná. Jiní zase namítají, že jde o drogu v každém případě a tělu prostě škodí. Nemluvě o příbězích, které zná téměř každý ze svého okolí. Příběhů, kde hraje alkohol hlavní roli a v kterých stojí za rozpadem rodin, nešťastnými lidmi a společenskou izolací.

Podle profesora Richarda Restaka a jeho týmu je však hranice, od kdy by se měl člověk alkoholu úplně vyhýbat. Tento profesor, lektor, vědec a uznávaná kapacita ve svém oboru, říká: „Nejpozději od 65 roku života omezujte příjem alkoholu, od sedmdesátky nepijte vůbec.“

Foto: Pixabay

Proč to tak podle nich je? S přibývajícím věkem se mění náš metabolismus. Zvyšuje se naše citlivost na alkohol. Následky pití jsou tak s přibývajícími roky horší a horší. Neurologové potvruji, že i malé množství alkoholu může urychlovat stárnutí mozkových buněk. A to má na lidský mozek špatné následky. Rapidně se zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby a dalších typů demencí. Alkohol neohrožuje jen seniory. Nadměrné pití zvyšuje riziko vzniku demence s časným příchodem i u lidí pod 65 let věku. Více než polovina případů těchto onemocnění u mladších lidí souvisí se zneužíváním alkoholu. Studie naznačují, že pouhých osm jednotek alkoholu týdně – což odpovídá zhruba čtyřem sklenicím vína – může zvýšit riziko demence až o 50 procent.

Foto: Pixabay

S Restakovými názory se ztotožňuje i Iniciativa pro výzkum Alzheimerovy choroby. Ta doporučuje zavedené strategie proti rozvoji těchto chorob. Kromě vzdání se alkoholu k nim patří zdravá strava, fyzická aktivita, mentální stimulace a sociální interakce. Co si pod tím představit? Tak například strava. Ta by měla být vyvážená, s dostatkem ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Aktivita, jako například pravidelné cvičení a pohyb, zase podporuje krevní oběh a působí proti degenerativním procesům v lidské hlavě. Mentální stimuly přichází díky čtení, luštěním křížovek nebo učením se novým dovednostem. Tyto činnosti totiž udržují mysl v kondici a procvičují ji. A tomu pomáhá i interakce. Přemýšlení nad čímkoliv s jinými lidmi, výměny názorů a nápadů, to nám přináší pohodu a zpomalení kognitivních poklesů.

Foto: Pixabay

Vědomá konzumace alkoholu je nezbytná pro snížení rizika demence. Zejména od 65 let byste měli kriticky zvážit svou konzumaci alkoholu a v případě potřeby ji upravit. Zdravým životním stylem a preventivními opatřeními můžete aktivně přispívat k dlouhodobému udržení svého duševního zdraví.

Anketa

Je podle vás alkohol opravdu drogou?
Ne. Alkohol je v pohodě.
0 %
Ano, je to droga a měl by být více regulován.
100 %
Ano, ale současné regulace jsou nastaveny správně.
0 %
Neřeším, pijeeeeem :D
0 %
Celkem hlasovali 2 čtenáři.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz