Článek
Vraťme se do poválečného roku 1946. Evropa se pomalu zvedá z trosek a lidé touží opět žít. Touží po nových začátcích. A právě do této atmosféry přichází francouzský návrhář Louis Réard a představuje něco, co se dá na tehdejší dobu nazvat absolutním šokem. Novou plážovou módu. Ikonické plavky. Bikini. Název jim dal podle atolu v Tichomoří, kde Spojené státy zrovna prováděly jaderné testy. A výstižnější jméno ani nemohl vymyslet, protože jeho výtvor způsobil na módní scéně hotový výbuch.
Réardova odvaha byla tak velká, že pro představení bikin nemohl najít žádnou profesionální modelku. Odmítaly riskovat svou pověst kvůli takové „nemravnosti“. Nakonec se mu podařilo přesvědčit Micheline Bernardini, striptérku z Casino de Paris, která nakonec svolila a odvážný kousek na sebe oblékla. Ta fotka, kde Bernardini pyšně ukazuje svůj pupík, obletěla svět a spustila lavinu pobouření! Jen si to představte – před bikinami se ženy na plážích halily do plavek, které bychom dnes spíše označili za šaty. Ukázat svoji postavu v takovém rozsahu bylo naprosto nepřípustné. Není divu, že konzervativní společnost šílela a bikini byly v mnoha zemích, včetně Itálie nebo Španělska, dokonce zakázány. Byly to prostě "ďáblovy hadry"!

I přes počáteční odpor a morální odsouzení si bikini pomalu, ale jistě, razily cestu k ženám i plážím celého světa. Klíčovou roli v tomto přerodu z něčeho nepředstavitelného k nezbytné součásti šatníku sehrály filmové hvězdy. Vzpomeňme na smyslnou Brigitte Bardot, která se v bikinách objevila ve filmu Manina, dívka v bikinách (1952), nebo na nezapomenutelnou scénu z Dr. No (1962), kde Ursula Andress vystupuje z moře v bílých bikinách. Tyto momenty proměnily bikini z kontroverzního kusu oděvu v symbol elegance, sex-appealu a svobody.
Bikini se tak staly mocným symbolem ženské emancipace. Ženy si uvědomily, že mají právo rozhodovat o vlastním těle a projevit svou sexualitu. Byl to tichý, ale nesmírně účinný protest proti starým konvencím a omezením.

Vliv bikin na společnost a kulturu je dalekosáhlý a trvá dodnes. Změnily se standardy krásy – najednou se začalo oceňovat štíhlejší a opálené tělo, které v bikinách prostě vypadá úžasně. To s sebou přineslo i boom v oblasti fitness a diet. Zároveň proměnily celou plážovou módu, otevřely dveře stovkám různých stylů a střihů plavek, od mikroskopických po ty decentnější. Dnes jsou bikiny neodmyslitelnou součástí populární kultury – objevují se ve filmech, hudbě, umění a reklamách a jsou synonymem léta, slunce a prázdninové pohody.
O 79 let později se tak staly bikiny naprosto běžnou součástí naší letní výbavy a už nikoho nepohoršují. Když si je dnes oblékneme, málokdo si uvědomí, jakou revoluci kdysi způsobily. Jejich příběh je fascinující připomínkou toho, jak i zdánlivě malý kus látky může mít obrovský vliv na to, jak žijeme a jak vnímáme sami sebe a svět kolem nás.

A co myslíte vy? Přijde opět něco, co by mohlo způsobit podobný poprask, jako kdysi bikiny?