Článek
Nákupní výlety samozřejmě nadále platí. Nicméně už to není tak výhodné, jako bývalo. Mnohé ceny se dorovnaly, rozdíl v platech Sasů a Čechů se srovnává a ceny bydlení jsou kolikrát levnější právě v německých příhraničních oblastech než ve větších českých městech. A i proto se stále více Čechů rozhoduje, zda by nebylo lepší přesídlit.
Německé statistiky to potvrzují. Podle statistického úřadu žilo v Sasku na konci roku 2023 více než 9700 lidí s českým občanstvím. O deset let dříve to bylo méně než 4000. Podíl české populace je nejvyšší v Chemnitzu, v okrese Sächsische Schweiz-Osterzgebirge a v okrese Görlitz, do kterého patří například Žitava, kde žije více než 500 Čechů.
Německé příhraniční okresy nově příchozí vítají, neboť tyto oblasti samy o sobě zažívají odliv obyvatelstva do takzvaně bohatších častí na západě či do větších měst. V mnohých menších městech jsou například dvojjazyčné školy, a tak to české děti nemají se začleněním tak těžké. Lákat české obyvatelstvo na své území však německá příhraniční města nemohou. Mezi oblastmi na obou stranách hranice panuje nepsaná dohoda, že si vzájemně nebudou přetahovat daňové rezidenty. Přesto se počet Čechů v Sasku za poslední dekádu více než zdvojnásobil.
Na stránkách MDR si můžete poslechnout a přečíst příběh Čecha, který si v Žitavě koupil dům:
https://www.mdr.de/nachrichten/sachsen/bautzen/goerlitz-weisswasser-zittau/tschechien-uebersiedler-100.html