Článek
Metoda známá jako „chyť a pusť“ je moderním trendem, kterému přinesly sociální sítě ještě větší oblibu. Kdo by nechtěl na Instagramu mít fotku s pořádným úlovkem, že? Takový pořádný sumec nebo štika už nějaký ten lajk přinesou. Není to tak dlouho, co v Česku jeden z nejznámějších rybářů překvapil světovým rekordem. Povedlo se mu vytáhnout z vody sumce o délce 2,62 metru. A to dokonce opakovaně. Jeho fotka pak oblétla světová média. A sumec samozřejmě putoval zpátky do vody.

V pořádku, řekne si mnohý milovník zvířat. Ryba nebyla zabita. Všichni jsou spokojeni. Jenže ono to tak úplně není. Ryby dokáží cítit jak bolest, tak stres. Existuje na to několik studií. A takové vytažení za tlamu z přirozeného prostředí jistě nebude něčím, nad čím by ryba mávla ploutví a řekla: „Však v pohodě.“ Chyť a pusť je pro ryby přinejmenším stresující. Nemluvě o zraněních, které jdou s rybařením ruku v ruce. Ať už se bavíme o roztržených tlamách, žábrách, nebo poškozených ploutvích a šupinách během manipulace. Vytahování z hlubších vod pak může přinést dýchací problémy. A i když je ryba vypuštěna relativně rychle, může se kvůli předchozímu vytahování dezorientovat nebo dokonce uhynout šokem.
Chyť a pusť lze naprosto legálně provozovat v mnoha zemích, včetně USA, Kanady a téměř všech zemí EU. Existují ale i země, které rybolov striktně regulují a v takovém Švýcarsku je například rybolov s úmyslem následného vypuštění ryby výslovně zakázán. Podobně to mají i v Německu. Zdejší rybáři si této oblíbené metody moc neužijí. Přitom je rybaření velmi oblíbeným koníčkem. Podle odhadů Německého svazu rybářů se v roce 2021 alespoň jednou ročně chopilo rybářského prutu téměř sedm milionů lidí. Předpisy jsou ale v zemi přísné. Vybavení a chuť lovit nestačí. Podobně jako v Česku musíte splnit různé podmínky, vlastnit lístek a průkaz a platit poplatky. Kdo rybaří bez povolení a příslušné dokumentace, riskuje vysokou pokutu nebo dokonce vězení.

Stejně tak riskuje každý, kdo chytá jen pro zábavu a ryby pak pouští. Jde totiž o výklad německého zákona. Ten říká, že rybáři musí rybu umrtit tak, aby minimalizovali její utrpení a zároveň ji nesmí zabít bez důvodu. A tím fotka na Instagramu není. Stejně zákon hovoří o týrání zvířat. Pokud rybář způsobuje rybě utrpení, či prodlouženou nebo opakovanou bolest, dopouští se trestného činu. A že je tento způsob rybolovu právě tím naplněním litery zákona, už německé soudy několikrát potvrdily. Známý je například případ známého rappera Marterii, který se vyfotil s kaprem, pak jej pustil na svobodu a bum - vyšetřování pro porušení zákona o ochraně zvířat a pokuta ve výši 5 000 euro.
„Rybolov metodou chyť a pusť je v Německu nezákonný,“ uvádí se na webových stránkách zemského komisaře pro ochranu zvířat v Hesensku. Zákon na ochranu zvířat je v Německu regulován na federální úrovni, rybářské právo spadá do jurisdikce jednotlivých spolkových zemí a tak sice existují různé předpisy pro rybolov napříč Německem, nicméně na tom, že rybolov pro zábavu nebo za účelem vystavení trofeje není povolen, panuje v zemi všeobecná shoda.

Samotní rybáři se rozdělují do dvou táborů. Jedni s tím souhlasí a mají podporu rybářských svazů a ochránců přírody. Druhý tábor naopak tvrdí, že Chyť a pusť by bylo výhodné jak pro rybáře, tak pro životní prostředí. Přeci jen, ryba není zabita, rybář si přijde na své a jde o udržitelnou metodu. A tak druhá skupina volá po uvolnění podmínek. V Německu se smí zákoně vracet ryba do vody v jasně definovych případech, například pokud rybář chytí rybu, která nesplňuje limity, je hájena z důvodu třecí sezony, nebo je na aktualizovaném seznamu ryb, kde se zrovna obnovuje jejich populace. Rybář v Německu také může pustit rybu, která nebyla jeho loveckým cílem - zde je skryt malý šotek v zákoně, který někteří rádi využívají.
Proti pouštění zpět se staví i různé organizace, které si berou za cíl ochranu zvířat. Ti tvrdí, že 5-40 procent všech vypuštěných ryb uhyne do 24 hodin od vylovení. Argumentují tím, že ryba je oslabená ze souboje s vlascem a rybářem a také zdůrazňují zranění, která rybám hrozí. A jdou ještě dále. Podle nich může kromě negativních následků v důsledku změn potravního řetězce a ekologické rovnováhy hrozit i zanesení nemocí a parazitů do vody a ty se pak mohou šířit a ohrožovat další ryby, které tam žijí.

Rybaření je prostě v Německu sice velmi oblíbeným koníčkem, ale také činností, která vyvolává dohady. Praxe klasického Chyť a pusť je kontroverzní a eticky sporná. Pro někoho je v pořádku, pro jiného je odsouzeníhodná. Pro rybu samotnou je tento postup pravděpodobně vším, jen ne zábavou. A jaký názor máte na Chyť a pusť vy? Sdílíte německý právní názor, nebo jste spíše pro svobodu a rybaření po Česku?