Hlavní obsah
Názory a úvahy

Dánské ženy půjdou na vojnu. Čeká mundúr i naše holky? Brannou povinnost už mají

Foto: Pixabay

Dánové posunují termín a místo od plánovaného roku 2027 začne platit branná povinnost i pro ženy už od 1. července. Země se tak přidává mezi ty, které odvádí i ženy. Čeká vojna i Češky?

Článek

Dánsko do toho šláplo. V loňském roce prodloužilo vojenskou služby ze čtyř na jedenáct měsíců s platností od roku 2026. Minulý měsíc oznámilo navýšení výdajů na obranu o necelých 7 miliard euro jen pro letošní a příští rok. Odůvodnění? Údajná hrozba napadení Ruskem. A z podobných důvodů zveřejňuje další novinku. Povinnou vojenskou službu i pro ženy. A to dříve, než se očekávalo.

Foto: Pixabay

V Dánsku se do teď odváděli pouze muži. Ti absolvovali základní vojenskou službu na bázi dobrovolnosti v délce 4 měsíců. Žen se odvody netýkaly, minimálně ne do roku 2027. Od tohoto termínu se měly k mužům připojit. Současným prohlášením ministerstva obrany se ale vše mění. Ženy budou podléhat armádě už od letošního léta. Pokud se nepřihlásí dostatek dobrovolníků a dobrovolnic, budou jejich řady doplněny losem. V něm budou všichni bez rozdílu pohlaví, kteří dovršili osmnácti let. A od příštího srpna pak, jak bylo napsáno, odslouží měsíců jedenáct. Podle dánské vlády tak jde o zrovnoprávnění mužů a žen ke službě vlasti.

Dánsko je teprve druhou zemí Evropské unie, která povinnost základního vojenského výcviku pro ženy zavádí. Stejnou povinnost má Švédsko. Mimo nich slouží například i ženy v Norsku, země ale není členem EU.

Foto: Pixabay

A co Češky? Obléknou také vojenskou uniformu? Budou povinně sloužit vojenskou základní službu? V současné době je znovuobnovení základní vojenské služby stále častěji se opakovanou otázkou v politických debatách i odborných kruzích. ZVS byla v Česku ukončena modernizací armády v roce 2004. Zda a v jaké podobě bude znovu zavedena teď, neví nikdo. Nicméně jednu povinnost české ženy mají. A to brannou. Skutečně - podle zákona číslo 585/2004 Sbírky, o branné povinnosti a jejím zajišťování, je každý občan České republiky povinnen podrobit se odvodu a vykonávat vojenskou činnou službu.

Vojenská činná služba je v současné době vykonávána vojáky z povolání. V případě nutnosti, například při napadení státu, však na základě branné povinnosti může stát sáhnout do řad plnoletého obyvatelstva. A to bez rozdílu pohlaví. Takže branná povinnost se týká nejen mužů, ale i žen. Prostě všech těch, kteří mají české občanství a je jim méně než 60 let a jsou svéprávní. Tak hovoří zákon.

Foto: Pixabay

Základní vojenská služba a její pro a proti, jsou častým tématem i v diskuzích na internetu, nebo v hospodách. Má své hlasité odpůrce i zastánce. Jedni argumentují tím, že vojna je potřeba, aby z kluků udělala chlapy (z holek tedy ženy?), že mladí nemají žádný smysl pro pořádek a řád a že je to armáda naučí a tak podobně, druzí argumentují, že jde jen o ztracený čas a zbytečnou „pakárnu“. Co si myslíte vy?

Anketa

Mělo by Česko obnovit povinnou základní vojenskou službu?
Ano a to v plném rozsahu pro všechny.
0 %
Ano, na základě dobrovolnosti a případného losu.
35,3 %
Ne, profesionální armáda stačí.
64,7 %
Celkem hlasovalo 17 čtenářů.

Anketa

A měly by v Česku chodit na vojnu (myšleno ZVS) i ženy?
Ano, stejně jako muži a to ke všem jednotkám.
35,3 %
Ano, ale jen do předem daných oblastí, například jako zdravotnice či do týlového zabezpečení.
35,3 %
Ne, ženy na vojnu nepatří. Potřebujeme je v civilu.
29,4 %
Celkem hlasovalo 17 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz