Článek
Případ ze Stuttgartu není ojedinělý. Agresivita ve společnosti stoupá a stejně tak mezi dětmi. Vždy, když se stane podobný případ, začne se řešit, zda je hranice 15 let dostačující a zda ještě odpovídá současné společnosti. Jde o třaskavé téma - nikdo nechce být tím, kdo podepsal zákon, kterým posílá děti do vězení. Na druhou stránku - každý by měl nést za své činy následky a 13 až 14 leté děti už si dobře uvědomují, co dělají a co se může stát.
V podobném duchu vystoupil německý tajemník CDU Carsten Linneman. Ten apeluje, aby se s hranicí po letech mluvení také začalo reálně něco dělat. Statistiky potvrzují, že počty závažných trestních činů, jako jsou vraždy, napadení či loupeže, mezi osobami mezi 10 - 14 lety věku, stoupají. Trestní právo je ale na děti krátké.
Už mě nebaví slýchat to každý týden, každý měsíc. Je to stále stejné. Něco se stane, říkáme „Musíme hranici snížit“, ale pak se vrátíme k práci jako by nic a nezmění se nic. A nemyslím si, že je to správné. Pokud se něco stane každý týden nebo každý měsíc v oblasti 13letých, pak musíme reagovat. Jsem pro hranici dvanácti let.
Téma snížení věkové hranice trestní odpovědnosti není na stole jen v Německu. Podobné debaty se vedou napříč Evropou. Ta se sice pohybuje kolem 15 roku věku, nicméně každá země to má nastavena individuálně. Švýcarsko nebo Anglie mají hranici na deseti letech věku. V USA existují státy, kde věk není omezen nijak. Podle doporučení OSN by měla být minimální hranice 12 let a státy by měly tuto hranici spíše zvyšovat.