Hlavní obsah
Zdraví

Horko k nevydržení a studená voda? Chyba, která vás může vyjít draho

Foto: Deucze/artguru.ai

Léto dorazilo do Česka v plné síle. Meteorologové varují, že nás opět čekají parné dny a padání teplotních rekordů. Jak nejlépe přežít v teplotách přes 30 stupňů Celsia, kdy se vzduch ani nehne a máte pocit, že jde o demoverzi pekla? Zde je pár tipů.

Článek

Když teploty překročí třicítku a už se spíše blíží ke 40 stupňům, než ke třiceti, lidské tělo dostává pořádný záhul. Asi nejviditelnějším znakem, že naše tělo bojuje s horkem, je pocení. Tělo se tak ochlazuje a udržuje se na konstantní teplotě kolem 37 stupňů Celsia. Zde mnohé napadne - rychle se napiji, ať to zase doplním. Ale ačkoliv je v těchto dnech dodržovat pitný režim nesmírně důležité, takovému tomu „Tak a teď vypiju rybník“ se raději vyhněte. Než vypít během hodiny dva litry vody je daleko prospěšnější doplňovat tekutiny během celého dne. Průběžně. Například si můžete dát předsevzetí vypít sklenici vody každou hodinu – a samozřejmě vždy, když máte žízeň. Tímto způsobem bude vaše tělo optimálně hydratované po celý den.

Foto: Pixabay

Ale samotné pití k pohodlnému přežití vlny veder nestačí. Zde je pár dalších tipů, jak s vedrem úspěšně bojovat a jak takový horký den přežít:

Nepijte studenou vodu. Jak již bylo zmíněno, je velmi důležité pít po celý den. Kromě množství tekutin hraje roli i teplota vody. Mnoho lidí se domnívá, že čím studenější, tím lepší. Ale to je nesmysl. Už jste si asi všimli, že pití extra vychlazeného nápoje v horku vede ještě k většímu pocení. Tekutina se totiž musí ohřát na tělesnou teplotu, tělo spotřebovává více energie, potí se a tedy – dochází k dalším ztrátám. Místo klasické vody pijte tu s obsahem minerálů. Potřebujete doplnit soli a elektrolyty. Odborníci doporučují například i mléko nebo izotonické napoje. A určitě zvyšte příjem ovoce. Nejen že vás hydratuje, ale dodá potřebné látky.

Foto: Pixabay

Zůstaňte přes den doma. Zní to logicky a ano, je to též důležité. Pokud to jde, zůstávejte ve stínu a ideálně v chládku svého domova. A pozor na mýtus o poledním slunci – slunce pálí po celý den. V obzvláště horkých dnech si proto naplánujte svůj program tak, abyste zůstávali na slunci co nejméně. Pokud máte doma také horko, zkontrolujte si, zda správně větráte. A používejte ventilátory. Malý hack – pro jejich maximální pomoc dejte před ventilátor mokrý hadřík (ten můžete umístit třeba i do míst, kde větráte) nebo láhev s ledem. Každá pomoc je totiž vítána.

Trik s mokrou látkou je ideální pro horké a suché dny. Namočte ručník nebo klidně prostěradlo, dejte je před okno, aby látkou profukoval vánek. Odpařování bude pohlcovat teplo a tím chladit pokoj. Pro větší účinek látku pravidelně vlhčete, třeba rozprašovačem s ledovou vodou.

Oblékejte se lehce. Nemusí to být vždy šaty, top nebo kraťasy – můžete si také obléknout jiné lehké padnoucí oblečení, které bude vypadat elegantně a přesto vám pomůže v boji s horkými dny. Existuje spousta vzdušných triček nebo lněných kalhot, které poskytují vaší pokožce dostatek prostoru k dýchání a jsou vyrobeny z tak tenkého a prodyšného materiálu, že se téměř nepotíte. Podobné je to i s pokožkou hlavy. Vaše vlasové kořínky mohou velmi trpět. Dokonce může docházet ke ztrátě vlasů. Proto si před odchodem z domu nasaďte něco na hlavu. Pokrývka hlavy chrání vaši pokožku před spálením a pomáhá tělu regulovat tělesnou teplotu.

Foto: Pixabay

Nezapomeňte na opalovací krém. Pokud musíte opustit dům, určitě myslete na zdraví své pokožky. Používání opalovacího krému nemusí být jen výsadou pláží. V těchto extrémně horkých dnech je UV záření obvykle velmi vysoké. Opalovací krém zabrání spálení a udrží kůži v bezpečí, i když jdete třeba jen do obchoďáku.

Odpočinek a relaxace jsou také důležité. Místo spěchu z jedné schůzky na druhou byste si měli při vysokých teplotách dopřávat častější pauzu. Stres může zvýšovat krevní tlak a to vede k dalšímu zvyšování teploty těla. Občas si udělejte čas na hluboké dýchání a vypijte sklenici vody. V těchto vedrech se doporučuje nic nepřehánět. Klidně si nahraďte svůj klasický náročný fitness režim poklidnou večerní procházkou. Rozhodně nebudete za ostudy.

Foto: Pixabay

Rizika spojená s horkem jsou velká a následky mohou být pěkně nebezpečné. Od úžehu a úpalu, přes dehydrataci, až po kolabování, selhávání orgánů a smrt. Proto myslete na sebe, ale i na své blízké, kteří si třeba nemohou sami pomoci. Ať už jde o miminka, staré lidi nebo třeba domácí mazlíčky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz