Hlavní obsah
Finance

Každý třetí německý důchodce je postižen chudobou - bohatí rentiéři z Německa jsou jen mýtus

Foto: Pixabay

V České republice často slyšíme: No jo, ti bohatí němečtí důchodci. Kéž bychom se měli jako oni… Ono to ale tak růžové není. Dle odpovědí německé vlády na dotaz opozice je totiž každý třetí německý důchodce ohrožen chudobou.

Článek

Každý člověk očekává, že pokud celý svůj profesní život odevzdává část svých příjmů do penzijního fondu, a že pokud se on strháváním „sociálního“ stará o stát, že se pak na oplátku stát zase na jeho stará kolena postará o něj. A když pak po letech práce a plateb přijde starobní výměr, z výše vyměřeného důchodu kolikrát zůstanou jen oči pro pláč. A nestává se to jen u nás, v České republice. Ačkoliv vnímáme německé důchodce jako ty bohatší, věřte, že je to u sousedů stejné. Třebaže se výše jejich důchodů zdá o dost vyšší oproti té české, je třeba brát v potaz i vyšší ceny služeb a jiné náklady, které platí němečtí důchodci ve vyšších částkách, než jejich čeští vrstevníci.

Foto: Pixabay

němečtí důchodci na tom nejsou zase tak dobře, jak se může zdát

Poslankyně německého parlamentu Sahra Wagenknechtová vyzvala vládu, aby vydala jasné prohlášení a reálná čísla ohledně výše důchodů a jak na tom němečtí důchodci opravdu jsou. Podle vládní reakce dostane zhruba 9,3 milionu lidí méně než 1300 euro po 40 letech v zaměstnání, na stejné výši důchodů zůstane přibližně 6,91 milionu lidí, i kdyby platili odvody 45 let. V reálu to znamená, že bude chudobou postižen každý třetí zaměstnanec, v zemích bývalého NDR dokonce téměř každý druhý.

Foto: Pixabay

zakladatelka strany BSW Sahra Wagenknechtová požaduje změny

Sahra Wagenknechtová viní ze současného stavu vládní stranu SPD. „Od roku 1998 poskytuje SPD ministry odpovědné za důchodovou politiku, to je více než 20 let. Výsledkem je, že každý třetí zaměstnanec na plný úvazek dostane důchod nižší než 1300 euro. Je to neuctivé vůči všem tvrdě pracujícím lidem. Je načase, aby sociální demokraté po federálních volbách konečně ztratili zodpovědnost za důchodový systém.“ Politička též připomíná, že boj za lepší důchody byl jedním z hlavních volebních slibů Olafa Scholze v době, kdy kandidoval na kancléře a když se jím stal, nic se nestalo. Stejně tak v roce 2021, kdy bylo zlepšení situace důchodců ústředním bodem v programu SPD při parlamentních volbách. A opět bez výsledku.

Foto: Pixabay

SPD kancléře Scholze má vládní zodpovědnost za důchody už od roku 1998

Wagenknechtová slibuje voličům, že v případě volebního úspěchu na celorepublikové úrovni vytvoří obdobný systém důchodového pojištění jako existuje v Rakousku. Tam jsou důchody pro dlouhodobě pojištěné v průměru o 800 euro měsíčně vyšší než v Německu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz