Článek
Podvodníci to zkouší. V turistických oblastech mají žně a vychází jim to. Proč? Protože dovolenkáři jsou v uvolněné náladě, nejsou tak ostražití, neznají místní poměry ani okolí a mají u sebe většinou dost peněz. Takže ideální oběť. Pokud se chystáte na dovolenou, vždy byste měli věnovat trošku toho času na menší rešerši daného místa, které hodláte navštívit. Na internetových fórech je spoustu příspěvků a článků o tom, čím která destinace nejvíce trpí a čím vás mohou tamější vykukové přelstít. Zde je takový krátký souhrn těch nejpoužívanějších triků, jak se dostat k vašim penězům.

A začneme trošku kontroverzně. Byť nejsme přímořská oblast, Českou republiku každoročně navštíví veliké množství lidí. A pokud u nás kvete nějaký typ podvodů na turisty, je právě tento asi nejznámější. Ano, řeč je o předražených jízdách taxíků. Na letištích nebo oblíbených turistických místech často číhá mnoho těch falešných, bez licence. Ale ani licence nemusí být zárukou čestného jednání. Stačí, aby taxikář nezapnul taxametr, nebo jej měl cinknutý, případně s vámi nejdříve objel půl města, třebaže je cíl hned za rohem a z naúčtované sumy vám vypadnou bulvy. Proto se snažte vždy využívat jen oficiální taxislužby, které jdou jasně identifikovat. Vždy si kontrolujte taxametr. A nebo se předem domluvte na pevné ceně. Nastoupit do taxíku bez domluvy předem je vždy past. Případně používejte známé taxi aplikace, kde máte cenu dopředu danou.

Ani další trik není turistům u nás neznámý. Jde o další celosvětově rozšířený způsob, jak turisty trošku podojit. A tím je směna peněz. Je kurz až podezřele výhodný pro vás? Nejde o oficiální směnárnu? Raději si směnu rozmyslete a udělejte jí tam, kde máte jistotu, že vše bude v pořádku. Jakmile totiž dostane takový podvodník vaše peníze, stane se z něj úplný Houdini. V jeho kouzelných rukou budou bankovky mizet, budou se přimíchávat falešné, nebo bezcenné peníze jiného státu, protože vy je neznáte a nebo měnit hodnota bankovek. Tito lidé jsou opravdoví kouzelníci a vy si toho nestihnete ani všimnout. A i když vše proběhne jako že v pořádku, oblíbeným podvodem je pak prosba směnárníka, že došlo k chybě, ať mu bankovky vrátíte a on vám vrátí vaše. Věřte, že dostanete méně a ani si toho nevšimnete. Řešení? Prostě - hotovost měňte jen v bankách nebo velkých směnárnách. Žádné směny v zapadlých uličkách nebo u soukromých osob. Vše vždy okamžitě zkontrolovat a přepočítat. A každou podezřelou bankovku hned hlásit. Ideální je hotovost vůbec nepoužívat. A mít pro všechny případy u sebe i číslo na blokační linku.

Zejména na plážích či náměstích je oblíbený další trik. Dárek. Určitě už jej každý z vás zažil. Přijde k vám prodejce něčeho, nejdřív vám lichotí, pak vás obdaruje a náhle začíná boj o peníze. Dárek nedárek. Oblíbeným nedárkem bývají květiny, různé náramky a náhrdelníky, suvenýry. Někteří z těchto obchodníků jsou velmi dotěrní a neštítí se různých triků, jak vás dostat. Známým je podání ruky. Vy nabídnutou ruku přijmete a než se nadějete, už máte na zápěstí náramek. Nebo vaše dítě dostane balónek, jako že z přátelství. A tak dále a tak dále. Lze samozřejmě říct: „Říkal jsi dárek, takže dárek a nezaplatím a nic nechci a a a…“. Ale je to nepříjemná situace a vy nechcete povyk, který hrozí, že se co nevidět strhne. Víte, co je nejlepší způsob vyhnutí se tomuto triku? Vše stopnout v zárodku, být neodbytný v tom, že nic nechcete a prodejce vykázat. On si najde jinou oběť.

V tlačenicích měst je pak nejrozšířenější kapsářství. Někdo do vás nechtěně vrazí, omluví se, usměje a zmizí zase v davu. Nic, co by vás rozhodilo. Do té doby, než si o pět minut později chcete něco koupit. Vaše peněženka je pryč, stejně jako onen tajemný člověk. A častokrát ani nevíte, že vám někdo něco vzal, protože jejich způsoby jsou sofistikované. Proto platí jediné. Vše cenné, co nutně nepotřebujete, nechte v sejfu na hotelu. Nikdy nenechávejte peněženku nebo mobil v zadních kapsách. Pokud možno volte ty zapínací a ideálně vnitřní. Pokud máte batoh v takové oblasti, noste jej na břiše - pak máte přehled. A hlídejte své nejbližší okolí.

Když už budete na těch náměstích, určitě vás někdo osloví s nabídkou lístků či vstupenek na vše možné. Od vstupenek do muzeí a památek, přes divadla a jiné kulturní akce až po nabídky super výletů. Tady pozor. Může se stát, že lístky budou falešné. Nebo použité a tedy neplatné. A nebo budou v pořádku, ale budou tak předražené, že byste za ně měli dva. Jenže tohle vše zjistíte většinou až po koupi. Proto se vyhněte všem těmto pouličním prodejcům, i kdyby měli v rukách opravdu zajímavé kousky a výhodné ceny. Vstupenky a lístky, nebo i zájezdy, vždy kupujte na oficiálních prodejních místech a nebo přes oficiální webové stránky. Na internetu si rovnou můžete i ověřit, zda je daný prodejce opravdu renomovaný a v pořádku.

Na turisty ve městech čeká další trik. Bankomaty. Nebudeme teď řešit použití kopírovacích přístrojů. Prostě platí, že přijde-li mi bankomat divný, kartu do něj nedávám. Ale tito podvodníci na to jdou jinak. Využívají vaší neznalosti řeči, nabídnou se, že vám s výběrem pomohou a vy jim tak kartu buď svěříte, nebo je necháte stát vedle sebe a radit a - problém je na světě. Buď vás na férovkou okradou na místě, nebo jen vyšpehují pin, vše je špatně. Také se dělají různé zásahy do bankomatů, aby vám v nich karta zůstala zaseknutá. Pro vás. Oni si ji vytáhnout dokáží. Proto vždy striktně odmítněte jakoukoliv pomoc s výběrem peněz, hlídejte si zadávání PINU a používejte jen ty bankomaty, které jsou v bankách nebo působí důvěryhodně.

U důvěryhodnosti zůstaneme. Další používaný trik je právě o ní. Kdo jiný je důvěryhodnější, než policista v uniformě? No, ne vždy tak tomu je. V mnohých zemích fungují doslova gangy falešných policistů. Vy pak jako turista dostanete pokutu za smyšlený přestupek. Uniforma budí respekt a autoritu. Navíc vám většinou ještě hrozí dalšími a dalšími postihy a jak vše bude horší, když nezaplatíte na místě. Zastrašují vás. A umí to. Ale to by vás právě mělo trknout. Máte-li podezření, že jde o falešného policistu, nebo jste si jistí, že jste nic neprovedli, vždy raději zkontaktujte policii i vy. Nic horšího, než se kolegové zasmějí vaší vystrašenosti, se nestane. Ale půjde-li o podvodníka, jste zachráněni. Nikdy neplaťte pokuty takzvaně bez papíru. A nebojte se říct o prokázání se. Policista je povinnen ukázat vám služební průkaz.

Na ulicích plných turistů na vás nečíhají ale jen vyložení zloději, peníze se z vás mohou pokusit vytáhnout ne zcela férovými způsoby i prodejci různých služeb či pouliční umělci. Často se opakujícím trikem je až vnucené čištění bot, kde vy si službu nezadáte, ale aktivní chlapec s kartáčem v ruce už dávno poklekl a jede. Pokud okamžitě nestáhnete nohy a rázně ho nezastavíte, věřte, že se ho pak jen tak nezbavíte. Stačí pár tahů kartáčem a už si nárokuje platbu za službu, kterou jste si vlastně ani neobjednali. A hádky na ulici? To nechcete. Většina turistů tak raději zaplatí, hlavně ať je klid. Na nátlak a to, že turista raději zaplatí, hřeší i již zmínění umělci. Ti mají přes cesty rozložené malované plakáty, koberce, cokoliv, co nazývají svým uměleckým dílem. Vy ale nemáte kudy jinudy projít. Nezbývá vám než přejít přes onu nádheru, kolikrát jste k tomu i vybízeni samotným vystavovatelem. Ale jakmile se vaše noha dotkne jeho díla, spustí se povyk a objeví se natažená ruka. Hlavně turisto kešuj. Tomuto triku se říká Umělá past. Pozor si dejte i na další pasti - posadí vaše dítě na koně či velblouda, nebo vám udělají fotku u památky, vždy bude hádka o peníze.

V dovolenkových destinacích prostě musíte očekávat, že pro mnohé místní jste jen chodící peněženkou. V obzvláště chudých zemích mimo Evropu jste přeci ten bohatý Evropan, co si může dovolit vše. Tedy i platit. Než někam vyrazíte, vždy si zjistěte bližší informace o cílové destinaci. Na internetu lehce objevíte, které podvody a triky se zrovna v té zemi nejčastěji dějí a používají. V situacích zůstávejte klidní, vyrovnaní, ale zároveň důrazní a rozhodní. Využívejte jen služeb oficiálních poskytovatelů. A mějte po ruce tísňové kontakty, tím myslím na místní polici, ambasádu a zástupce vaší cestovní agentury, stejně jako číslo do vaší banky v případě, že by došlo k podezření na podvod s vaší kartou nebo jejímu odcizení. Při dodržování pár základních bezpečnostních pravidel se ale není třeba obávat a nechávat se svazovat strachem. Užijte si dovolenou, jen buďte trošku obezřetní. Sezóna už se pomaličku rozjíždí.