Článek
Socha Trostfrauen-Statue je berlínským památníkem, připomínajícím až 200 000 korejských, čínských a dalších žen, které byly sexuálně zotročovány v období druhé světové války a prodávány do japonských nevěstinců, kde byly znásilňovány, zneužívány a častokrát i zabity. Památník je také obecným symbolem proti sexuálnímu násilí na dívkách a ženách a byl slavnostně otevřen 28. září 2020. Bronzovou sochu navrhl jihokorejský umělecký pár Kim Eun-sung a Kim Seo-kyung a jde o první sochu svého druhu, která byla v Německu postavena na veřejném místě.
Jenže ne každému se líbí. Japonsko už roky se sochou a jejím pojetím bojuje a vyvíjí tlak na německé úřady, aby sochu odstranily. A zřejmě úspěšně. Berlínská socha míru musí být demontována do čtyř týdnů. Oznámila to starostka berlínské části Mitte. Ta se odvolává na to, že trvalé umisťování soch je v kompetenci spolkové vlády a že dočasné sochy v kompetenci měst by měly být pravidelně obměňovány. Nakolik jde o lobby Japonců a nakolik o rozhodnutí starostky mohou Berlíňané jen spekulovat. Některé jiné radnice však názor starostky nesdílejí.
Minulý týden dokonce samotná městská rada opětovně odhlasovala zachování sochy. Před radnicí se též konala demonstrace na podporu svobodného umění. Starostka okresu Stefanie Remlinger za Zelené však navzdory opačnému usnesení rady a navzdory petici, v níž 42 000 lidí požaduje zachování památníku, nechá sochu odstranit. Ta tak musí do čtyř týdnů opustit veřejný prostor, na kterém je momentálně instalována. Zastánci památníku hledají nové místo, kam sochu přesunout.
Zdroje: Rozhodnutí městské rady - https://www.rbb24.de/politik/beitrag/2024/09/berlin-moabit-trostfrauen-bvv-bezirk-beschluss-erhalt.html, Socha Trostfrauen-Statue - https://en.wikipedia.org/wiki/Statue_of_Peace_in_Berlin, Rozhodnutí starostky - https://taz.de/Streit-um-Trostfrauen-Mahnmal/!6035641/