Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Nemáte doma poklad? LEGO není jen hračka, LEGO je investice

Foto: Pixabay

Kdo by neznal stavebnici LEGO. Téměř každý ji měl někdy v ruce, většina lidí zná ten pocit, kdy si stoupne na zapomenutou kostku a mnohým lidem se doma nějaká ta stavebnice válí. Ale LEGO není jen hračka. Nemáte doma poklad?

Článek

LEGO vydalo za svou existenci nespočet tématických stavebnic, sérií, postaviček a jiných předmětů. Aby ne, jeho historie sahá do třicátých let dvacátého století. Plastové kostičky, jak je známe dnes, pak firma vyrábí od padesátých let, nepočítáme-li předchozí chybný krok s kostkami z celluloidu, které byly často reklamovány. Po přechodu na lepší materiál, získání patentu na způsob spojování a vytvoření koncepce „všechny stavebnice jdou propojovat vzájemně“ přišel boom, který trvá dodnes. Lidé LEGO milují a často si jej schovávají jako památku na dětství, nebo pro své vlastní potomky. Častokrát ale netuší, že právě ta jejich stavebnice je sběratelský poklad. Ano, LEGO se sbírá, jeho hodnota roste a je tak zajímavou investicí.

Foto: Pixabay

Na různých stránkách, jako je třeba BrickEconomy, si tak můžete ověřit, zda zrovna ta vaše není tím pokladem. Sběratelské kousky se víceméně dělí do třech kategorií. Na klasické stavebnice, které byly v prodeji a pro jejich vzácnost nebo propracovanost, oblíbenost a nebo třeba stáří, se staly pro sběratele cennými. Do druhé kategorie můžeme počítat sběratelské kousky, vydané k nějaké události. Například různé postavičky nebo skládačky, které jsou tématické - Comic-Con, premiéra filmu a podobně. A třetí jsou malé série, které se rozdávají zdarma pro ty, kteří navštíví mateřskou továrnu LEGO v Dánsku. Každý návštěvník totiž obdrží limitovanou edici, která se týká dané návštěvy v daném roce. LEGO pořádá tyto Inside Tours několikrát do roka, jsou samozřejmě placené a člověk musí mít i trochu štěstí, protože zájem je veliký. Taková návštěva stojí několik desítek tisíc, ale jak uvidíte níže, vyplatí se.

Foto: Pixabay

Pojďme se podívat na pár opravdu vzácných a žádaných kousků. Pokud se jeden válí u vás doma, máte vyhráno. Tak třeba stavebnice města z roku 1961 je takovým pokladem. Pokud byste ji měli ještě nerozbalenou, dostanete za ni přes 130 tisíc korun. Ještě cennější je sada 1584-1 Rytířský turnaj z roku 1988. Použitou prodáte kolem 6 a půl tisíce. Nerozbalenou ale za více než 150 tisíc. Stavebnice 10123 Star Wars z roku 2003 má hodnotu v použitém stavu kolem 100 tisíc a v nepoužitém dokonce 200 tisíc korun a její roční zhodnocení je zhruba 15,6 procent. To je investice jako blázen. A cenné nejsou jen staré sady, ale i ty novější. Tak třeba stavebnice 4000031 T-Rex z roku 2018 - použitá 166 tisíc, zabalená 203 tisíce. Ceněný je též Mr.Gold, panáček, který byl v roce 2013 přimíchán do různých stavebnic. A jeden z největších rozdílů cen mezi použitými a nepoužitými stavebnicemi je u dodávky UNICEF 106-1. Použitá má hodnotu necelých 20 tisíc. Ale nerozbalená je zlatý grál. Její hodnota je více než čtvrt miliónu a roste ročně o necelých 12 procent.

Foto: Pixabay

Mezi figurkami jsou největšími klenoty ty, které bývají vydávány při nějaké příležitosti. Jednou z top historických akcí z pohledu sběratelů LEGO byl Comic-Con v San Diegu v roce 2013. Zde i rozbalené figurky přesahují statisícových hodnot. Jde například o panáčky Green Arrow, Supermana v černém obleku, Spider-woman, nebo úplný poklad - samotného Spidermana. Ten byl darován v tombole návštěvníkům akce. Kdo ho má doma dodnes, má více než vlastník již zmíněné dodávky UNICEF.

Foto: Pixabay

A nyní k těm, kdo navštíví továrnu LEGO v rámci Inside Tour. Psal jsem, že vstupenka stojí desetitisíce. Takže si řeknete - 3 denní výlet za 23 tisíc dánských korun, což je nějakých 75 tisíc našich, není to nějak moc? Jak se to vezme. Zmiňoval jsem, že každý návštěvník obdrží exkluzivní limitovanou stavebnici. Tak se pojďme na nějaké sady podívat. Návštěvníci v roce 2009 dostali stavebnici domu zakladatele značky. Ty použité mají dnes hodnotu 244 tisíc korun. Ty nepoužité o dvacet tisíc více. O rok později získali návštěvníci sady s auty. Dnešní ceny? Použité 140 tisíc, nepoužité 170 tisíc. Že se bavíme o starých kolekcích? Ale kdeže. Hasičská stříkačka z roku 2023 s kódem 4000040 má cenu přes 125 tisíc v použitém stavu a 140 tisíc v nepoužitém. A loňská edice? Pod kódem 4000042 dostali návštěvníci LEGO Archiv. Po jednom roce je cena rozbalené stavebnice 119 tisíc a nerozbalené 146 tisíc korun.

Tak co? Stále si myslíte, že LEGO je jen hračka pro děti? Nechcete se raději podívat, zda se vám doma neválí nějaké nerozbalené LEGO?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz