Článek
Ministerstvo vnitra Šlesvicka-Holštýnska vydalo jasné prohlášení. Policie již nesmí tajit národnost pachatelů a podezřelých z trestných činů. Chce tak předcházet nařčením, že u lidí s migračním pozadím neuvádí jejich národnost záměrně. To pak nahrává různým spekulacím a fámám, že úřady úmyslně tyto informace tají. Ministryně vnitra za CDU Sütterlin-Waack prohlásila, že jde o akt otevřenosti a že policejní zprávy musí být vůči veřejnosti zcela transparentní. Země je první německou zemí, která podobnou vyhlášku vydala. Zároveň hodlá myšlenku prosazovat i na další celoněmecké Konferenci ministrů vnitra, aby se ujala v celém Německu, ve všech spolkových zemích.

Vyhláška má ale i své kritiky. Ozývají se proti ní různé občanské iniciativy a neziskové organizace. Ředitelka Rady pro uprchlíky se nechala slyšet, že s vyhláškou nesouhlasí a že je zmiňování národnosti pachatelů nesmyslné. Podle ní naopak může vést ještě k větší polarizaci a nenávisti vůči uprchlíkům.
Zda se tato myšlenka transparentnosti opravdu ujme a stane se realitou ve všech spolkových zemí se teprve ukáže. Lidé na sociálních sítích většinou krok Šlesvicka-Holštýnska vítají. Promigrantské skupiny jej vnímají jako zbytečný. A jak se na takovou vyhlášku díváte vy? Měl by stát, respektive policie ve svých hlášeních, zveřejňovat, jaké národnosti byl ten který pachatel, nebo kdo je z toho kterého trestného činu opravdu obviněn? Uvítali byste takovou transparentnost?
Anketa
Z vysílání rádia MDR, ověřeno zde