Článek
V Sýrii padl režim Bašára al-Asada a moci se chopila nová dočasná vláda. Ta tvrdí, že zemi stabilizuje. Vzhledem k tomu, jak vrtkavá je sitauce na Blízkém východě, však svět zatím spíše vyčkává, jak se situace vyvine dále. Spolkové ministryně vnitra a zahraničí - Nancy Faeser a Annalena Baerbock - tak přicházejí s nápadem. Říkají - milí syrští uprchlíci, jeďte se podívat domů, jak to tam vypadá a pak se rozhodněte, zda už má smysl se vracet, nebo je ještě brzy.
Podle Centrálního registru cizinců bylo na konci října v Německu 974 136 syrských státních příslušníků. K 31. prosinci už 975 061 lidí. Nápad by měl mnohé z nich motivovat k návratu do svých domovů. Má to ale háček - pokud osoba, která má uprchlický status, navštíví zemi svého původu, hrozí jí, že o tento status přijde. Výjimky platí pouze v případech, kdy je cesta „morálně nezbytná“ – například v případě vážné nemoci nebo úmrtí člena rodiny. Cestu je navíc nutné nahlásit imigračním úřadům předem.
Dobrovolný návrat do Sýrie bude možný pouze tehdy, když se lidé na vlastní oči přesvědčí, zda domy ještě stojí, zda jsou stále naživu rodinní příslušníci, se kterými se třeba dlouhou dobu nestýkali, a zda jsou ve své vlasti skutečně v bezpečí.
Toto pravidlo chtějí nyní na ministerstvu vnitra změnit. A to bez nutné změny zákona. Ministerstvo vnitra proto spolu se Spolkovým úřadem pro migraci a uprchlíky momentálně prověřují, jak podmínky nastavit, aby se lidé po takové návštěvě Sýrie zase mohli vrátit do Německa a nebyl jim odepřen ochranný status. Vnitro dodává, že úprava se bude týkat jen jednorázové cesty do Sýrie. Rozhodně nejde o uvolnění pravidel. Ministryně zahraničí Annalena Baerbock se se svou vládní kolegyní v tomto bodě shoduje. Sama už také prohlásila, že by měli uprchlíci dostat příležitost zjistit na místě, zda už trvalý návrat možný je a že by na takovou cestu měla existovat výjimka.