Článek
Ministr energetiky Albert Rösti v týdnu oznámil, že spustí návrh reformy jaderného zákona, která zásadně mění dosavadní kurz a umožní opět stavět nové jaderné elektrárny. Parlament a nakonec i lidé budou o plánované reformě hlasovat příští rok.
„Stávající zákaz nové výstavby jaderných elektráren není slučitelný s cílem technologické otevřenosti a přináší s sebou i rizika pro demontáž stávajících elektráren,“ zdůvodnila změnu kurzu vláda. U obnovitelných energií, na které vláda původně sázela, není totiž vůbec jasné, zda dojde k jejich rozšíření dostatečně rychle tak, aby dokázaly nahradit případné ztráty objemu elektřiny v případě odstavení čtyř v současnosti aktivních jaderných elektráren. A tak by nebylo možné pokrýt rostoucí poptávku po této energii.
V květnu 2017 se 58,2 účastníků referenda vyslovilo pro postupný odklon od jaderné energie a přechod na obnovitelné energie. Podle tehdy schváleného zákona mohou čtyři aktivní jaderné elektrárny pokračovat v provozu, bude li to nutné. V současnosti zhruba třetina švýcarské výroby elektřiny pochází z jaderné energie.
Podle ministra energetiky Röstiho je bez ohledu na plány vlády zcela otevřené, zda ve Švýcarsku vzniknou nové jaderné elektrárny. „Musíme jednat hned, abychom byli připraveni později,“ vysvětlil.
Strana zelených a Zelení liberálové reagovali na vládní prohlášení ostrou kritikou.
Švýcarský jaderný odpad má být uložen v hlubinném geologickém úložišti poblíž německých hranic, jak v září 2022 rozhodlo „Národní družstvo pro skladování radioaktivního odpadu“, zkráceně Nagra. Úložiště se nachází v oblasti „Nördlich Lägern“ v kantonech Curych a Aargau, částečně na dohled od obce Hohentengen v Bádensku-Württembersku. Definitivní rozhodnutí o umístění úložiště jaderného odpadu však padne až na konci tohoto desetiletí v dalším referendu.