Článek
Je to tak. Mnichovská radnice na svých oficiálních stránkách zveřejnila koncept pro pořádání olympijských a paraolympijskych her. V něm odpovídá na všechny důležité otázky. K tématu vystoupil i bavorský premiér Markus Söder, který se spolu s mnichovským starostou postavil v úterý na Olympijském stadionu před novináře a zaujal jasný postoj: Olympiádu v Mnichově chceme!

S čím vším Mnichov počítá? Tak zejména s bytovou výstavbou. Hry chce udělat lokálně. Tedy s jednou centrální olympijskou vesnicí, s využitím Olympijského stadionu jako hlavního sportoviště. Mimo Bavorsko by se vyjíždělo jen v případě nutnosti a u sportů, kde to jinak nelze - například ty spojené s mořem. Cílem je vytvořit udržitelné letní hry ve stávajících sportovních zařízeních v Bavorsku bez nutnosti jezdit po celém Německu.
Mnichov se tak chce vyhnout novým monumentálním stavbám. Kritiky mají uklidnit dočasné tribuny. Pro hry zároveň mluví nová výstavba dopravní infrastruktury a nové bytové jednotky, kterých je ve městě nedostatek a které po hrách městu zůstanou. Mnichov již má vytipován prostor, kde by na ploše zhruba 600 hektarů vznikly obytné prostory až pro 30 tisíc lidí. Podle starosty by tak hry pomohly městu stejně jako ty v roce 1972. Tehdy město profitovalo z obrovských investic, které hry přinesly. Olympiáda městu přinesla metro, rozšíření další dopravní infrastruktuy a přes 3500 nových bytů.
Není třeba stavět mnoho nového, téměř vůbec nic. Nemusíme všechno předělávat, téměř vše už tu je. A pokud to bude potřeba, zpřístupníme i řeku Isar…je rozhodně čistší než Seina.
Mnichov teď čeká pár důležitých hlasování. Koncept her musí být předložen Německé olympijské sportovní konfederaci (DOSB) do konce měsíce a tak bude městská rada 28. května rozhodovat, zda dá konceptu zelenou. A posvětit jej musí i občané. Referendum proběhne v neděli 26. října. Podle průzkumu provedeného na začátku roku si většina obyvatel města olympiádu přeje. To je v kontrastu s výsledkem referenda z roku 2013 o kandidatuře na zimní olympijské a paralympijské hry 2022. Tehdy bylo proti přes 52 procent lidí a tak se od her ustoupilo. Souhlas populace je důležitý. Od her v roce 1972 selhalo již sedm německých žádostí. MOV považuje veřejnou a politickou podporu za nejdůležitější argument.

Důležitým faktorem jsou pro rozhodování i náklady na hry. Ty loňské v Paříži stály přibližně 4,48 miliard euro. Zhruba 95 procent celkových nákladů kryly soukromé zdroje, například sponzoring, prodej vstupenek nebo mediální práva. Zbývajících pět procent pocházelo z veřejných prostředků. Mnichovský premiér ovšem veřejnost uklidňuje, že Mnichov udělá hry udržitelné, využije již stávajících prostorů a navíc zdůrazňuje, že oproti jiným zájemcům má právě Bavorsko největší finanční sílu.
Mnichov totiž není jediným německým zájemcem o pořádání her. V zemi má hned tři konkurenty. Berlín s Lipskem, Hamburk a Severní Porýní-Vestfálsko. DOSB plánuje na podzim příštího roku rozhodnout, se kterým městem nebo regionem se ke hrám přihlásí. Zatím není ani jasné, o který rok bude žádat. Nejbližší možný termín jsou ty v roce 2036, zájem by byl i o ty v roce 2040 nebo 2044. MOV rozhodne nejdříve v roce 2027. Další letní hry v roce 2028 byly přiděleny Los Angeles a ty v roce 2032 má přiklepnuté Brisbane.