Článek
Bez vody v těle nefunguje nic. Voda je součástí všech tělesných buněk a je nezbytná pro metabolismus. Reguluje také tělesnou teplotu. Pokud pijeme příliš málo, poškozuje to naše orgány – všechny. Dostatek tekutin potřebujeme též pro správnou funkci mozku, sliznic, trávení i ledvin.
Pravidlo 2 litrů - lobby výrobců vody?
Mnoho lidí se domnívá, že prostě musí den co den, stůj co stůj, vypít dva litry vody. Jde však jen o všeobecně rozšířenou fámu. Pitný režim je čistě individuální věcí a závisí na mnoha faktorech - pro někoho mohou být dva litry vody málo a pro někoho naopak hodně. Kde se tedy tento mýtus vlastně vzal?
Pravděpodobně za to může chytrý marketing velkých výrobců vody. „Nestlé, Danone, Coca-Cola, Pepsi, ti všichni spolupracují s odborníky na výživu, s odborníky na zdraví, s učiteli – na propagaci své verze ‚pití zdravé vody‘,“ říká ekoložka Maude Barlow z Plusminus. Mnozí výrobci nápojů vydávají zdánlivě legitimní tabulky a články s přehnanými informacemi o dehydrataci a pak těží ze strachu z ní.
„Při pití vody na to pamatujte. Pokud je to možné, vyhněte se pití kupované vody z plastových lahví. Je lepší, když pijete vodu z kohoutku. V naší oblasti je voda z kohoutku velmi kvalitní. Můžete ji tedy bezstarostně pít a udělat pro sebe něco dobrého - ušetřit peníze a vyhnout se plastovému odpadu a dlouhým přepravním trasám pro balenou vodu.“
Můžete pít příliš mnoho vody?
S pitím byste to neměli přehánět. Od určitého množství voda příliš ředí krevní soli (elektrolyty) a ve velmi vzácných případech může dojít až k otravě vodou. Existují také onemocnění srdce a ledvin, která vyžadují snížené množství tekutin. Postižení jsou o tom informováni při stanovení diagnózy a musí tomu přizpůsobit svůj pitný režim.
Další mylná představa tvrdí - pijte jen tehdy, když máte žízeň. To stačí k zajištění neustálého zásobování těla dostatečným množstvím tekutin. Na tomto argumentu však není nic pravdy, vysvětluje odborník na výživu Uwe Knop: „Žízeň je signál těla. Chce tím říct: Potřebuji vodu hned, ne dříve a ne později. To však nemusí platit pro malé děti a starší lidi – ti mají často problémy s pocitem žízně. Má smysl dbát na to, aby dostatečně pili, i když žízeň nemají.“
Studie to potvrzuje - podle výsledků většině lidí stačí 1,5 až 1,8 litru vody denně. Ale pozor - pokud se hodně potíte, například ve velkém horku nebo při namáhavé fyzické aktivitě, může se vaše potřeba vody výrazně zvýšit, a to klidně třikrát až čtyřikrát V takových případech jsou tedy i 2 litry příliš málo.
Kolik tedy?
Německá společnost pro výživu doporučuje konzumovat mezi 400 (miminka) a 1700 mililitry nápojů, v závislosti na věku a situaci (např. těhotenství nebo kojení). Pocity žízně, reálná potřeba vody, vše je velmi individuální. Pijte prostě tak, abyste neměli žízeň a cítili se v pohodě. Všechna doporučení jsou vždy jen doporučeními.