Hlavní obsah

Proč raději chleba z pekárny, než ten ze supermarketu

Foto: Pixabay

Kvalita pečiva se značně liší. Chléb z malé pekárny na rohu bude vždy zaručeně čerstvý a křupavý, ty ze supermarketů se zdají být také - vždyť je tam také pečou. Nebo ne? Jak je to s kvalitou a možnými zdravotními riziky u rozpékaného pečiva?

Článek

Většina lidí dává přednost supermarketům. Mnoho z nich disponuje vlastní pekárnou, kde se sice nezadělává těsto, ale to již připravené se rozpeče a vy tak máte pocit, že dostáváte ten samý chléb, jako v případě soukromé pekárny. Voňavý, čerstvý, křupavý. A navíc se nemusíte hnát zvlášť do pekárny, nakoupíte vše na jednom místě a ušetříte tak čas. Ale vyplatí se to opravdu?

Počet soukromých pekáren klesá. Mnoho lidí dává opravdu přednost pečivu ze supermarketů, ať už kvůli úspoře času, jak bylo zmíněno v prvním odstavci, nebo kvůli ceně. Řetězce totiž tlačí cenu dolů, aby získali zákazníky a ti tak mají další důvod nechodit do pekáren - ušetří peníze. Pro supermarkety i zákazníky to vypadá na win-win situaci. Ale ono to s tou čerstvostí a potažmo i zdravotní nezávadnosti rozmrazovaného pečiva není jen tak.

Foto: Pixabay

Pečivo se do regálů řetězců dostává z výrobních linek po celé Evropě. Ve fabrikách se strojovým procesem vyrábí těsto, to se zamrazí a poté putuje do jednotlivých supermarketů, kde se rozmrazuje a peče. Jenže právě ta průmyslová výroba těsta ubírá na kvalitě. Aby se dalo zpracovávat co nejoptimálněji, musí být v jasném poměru, aby nebylo až moc lepkavé nebo vlhké a také musí splňovat další kritéria - velký objem, atraktivní chuť, křupavost kůrky a hlavně, dlouhou životnost.

Pro dosažení těchto vlastností se do průmyslového těsta přidávají uměle vyrobené enzymy. Těch existuje až okolo 250 druhů a ne všechny samozřejmě nalezneme na etiketách výrobků. Díky nim dokáže být těsto dlouho použitelné a pečivo čerstvé - klidně až 9 týdnů. Jenže použití těchto přísad a technických enzymů může být i problematické. Někteří konzumenti mohou dokonce pociťovat i zdravotní potíže. Například lidé se syndromem dráždivého tračníku mohou kvůli enzymům pociťovat bolesti břicha nebo zažívací potíže. Spouštěčem jsou takzvané FODMAP - sacharidy, které se obtížně tráví, procházejí tak žaludkem a tenkým střevem z velké části v nezměněné podobě a takto se dostávají až do tlustého střeva.

Foto: Pixabay

Čerstvě připravené těsto v soukromých malých pekárnách je naproti tomu děláno podle starých receptur s potřebnou délkou kvašení (ovšem pozor, ne v každé - některé pekárny se též snaží snížit své náklady používáním různých aditiv, proto pečlivě vybírejte a získávejte informace). Pečivo sice nevydrží stejně dlouho, jako to ze supermarketu, ale zase máte záruku, že není každý kousek napěchován přísadami, které nemají v poctivém chlebu co pohledávat. Navíc nákupem pečiva u místního pekaře podporujete drobné podnikání a lokální služby. O utužování dobrých vztahů v místě bydliště nemluvě. Pokud chcete jíst kvalitní potraviny, zvažte místní možnosti. Ocení to nejen místní pekař, zelinář nebo řezník, ale z dlouhodobého hlediska i vaše tělo a zdraví.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz