Článek
Mannheim, Solingen, Magdeburg, Aschaffenburg. To jsou jen čtyři největší dějiště útoků za poslední měsíce. I přes různá nařízení a zákazy, například nošení zbraní a nožů, se situace v Německu stále přiostřuje. Média téměř denně informují o případech pobodání a násilí. Celkový stav a obava z migrantů žene německé voliče vstříc stranám jako je AfD a stále více se ozývají hlasy po ještě radikálnějších řešeních. Pravdou ale také je, že někteří odborníci už na počátku uprchlické krize varovali, že heslo Wir schaffen das zřejmě platit nebude a s přibývajícími lety čekali, kdy konečně Němci bouchnou do stolu a řeknou Stop.
A to se právě teď možná stane. Předseda CDU, který má velké šance stát se příštím německým kancléřem, se nechal slyšet, že jednou z prvních věcí, kterou udělá po vstupu do úřadu, bude zavedení stálých hraničních kontrol. Reaguje tak právě na zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi a pod vlivem posledního útoku ze středy, kdy Afghánec zaútočil na děti z mateřské školky a zabil 2 lidi včetně dvouleté holčičky.
Hraniční kontroly by podle něj měly být na všech hranicích, tedy se všemi zeměmi, s nimiž Německo sousedí. V současné chvíli jsou na všech hranicích dočasné kontroly. To však podle Friedricha Merze nestačí. Ten by rád vrátil hranice do té podoby, v jaké byly před vstupem do Schengenu. V praxi by to znamenalo, že každý, kdo by neměl v pořádku doklady a víza, nebo dokumenty opravňující ke vstupu, nebyl by jednoduše do země vpuštěn. Fakticky by to znamenalo konec volného pohybu osob a Schengenu. Občané EU by sice nadále využívali výhod schengenských pravidel, museli by ale tak jako tak podstoupit kontrolu na hranicích. Podle odborníků to ale tak jednoduše zavést nelze.
Anketa
A co se vlastně stalo v oněch čtyřech městech? V Manheimu zaútočil v květnu minulého roku během akce hnutí Pax Europa pětadvacetiletý Afghánec, který do země přišel v roce 2014. Útočník zranil pět osob a dalšího policistu pobodal natolik, že svým zraněním po pár dnech podlehl. V Solingenu došlo také k útoku nožem. V srpnu tam byli zabiti tři lidé, dalších osm zraněno. K útoku se přihlásil Islámský stát. Během vánočních trhů v Magdeburgu vjel autem do lidí Saudský Arab. Zemřelo pět lidí a podle bilance německých úřadů z ledna tohoto roku bylo zraněno 299 lidí. Poslední útok v Aschaffenburgu byl zřejmě tou poslední kapkou, která již mění průběh kampaní politických stran. V únoru jsou v zemi předčasné volby. Útok na mateřskou školku už byl na všechny moc. A Německo potřebuje změnu jako sůl. Tak se vyjadřují lidé na sociálních sítích.