Hlavní obsah
Lidé a společnost

Strašák AfD - kdo je vlastně Alice Weidel, která vede Alternativu a proč žije se ženou?

Foto: Pixabay

Alternative für Deutschland - strana, s níž nikdo nechce nic mít, nikdo s ní nechce jednat a proti níž se demonstruje. Roky se jiné subjekty snaží AfD zakázat. Nedaří se. Za 2 týdny se zřejmě stane 2. nejsilnější stranou. Kdo je žena, která ji řídí?

Článek

Alternativa je médii a oponenty nazývaná pravicově extremistickou stranou, Saský úřad pro ochranu ústavy zařadil saskou pobočku AfD mezi pravicově extremistické subjekty, které porušují svobodný a demokratický řád s antisemitskými postoji. Ostatní strany v parlamentu dodržují nepsané pravidlo Brandmauer - s Alternativou se nejedná. Toto pravidlo v minulém týdnu porušila CDU, když své hlasování spojila s AfD a v zemi to vyvolalo statisícové demonstrace a protesty. Přesto má mezi obyvateli země AfD velkou podporu. Podle průzkumů by za dva týdny v předčasných volbách měla obsadit druhé místo. V zahraničních médiích má strana pověst strašáka, je častokrát připodobňovaná k NSDAP a pokud už proti ní demokraté vyloženě nebojují, tak se od ní minimálně distancují. Jsou ovšem i lidé, kteří AfD silně podporují a dávají jí veřejný prostor. Jako například Elon Musk, který udělal velký rozhovor se šéfkou AfD, Alicí Weidel. Kdo je žena, která vede pravicovou populistickou stranu a v čem je Alice Weidel kontroverzní?

Foto: Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>

Alice Elisabeth Weidel se narodila v Güterslohu v roce 1979. Po absolvování střední školy vystudovala ekonomii a podnikové hospodářství v Bayreuthu, kde získala odborné zkušenosti v oblasti manažerského poradenství. Pracovala jako analytička, spoluzakládala start-upy, věnovala se rozvoji nových trhů se zvláštním zaměřením na Asii a podnikala jako manažerský konzultant. V roce 2013 vstoupila do AfD, o dva roky později byla zvolena do výkonného výboru strany a o další dva roky později vedla společně s Alexanderem Gaulandem stranu do voleb. A vedení to bylo úspěšné, Weidel vstoupila do parlamentu. Gaulanda později vystřídal Tino Chrupalla. Spolu s ním vedla stranu do voleb 2021 a o rok později byla dvojice zvolena do čela strany. Nyní jsou před nimi předčasné volby. Již za dva týdny.

Tolik k politické kariéře. Soukromí Alice Weidel je pikantnější. AfD jako politická strana často podněcuje k nenávisti vůči gayům a lesbám, je proti manželství lidí stejného pohlaví a je známá pro svůj odmítavý postoj k migrantům a často napadána, že je rasistická. A přitom - Alice Weidel žije v otevřeně lesbickém vztahu. Její dlouholetou partnerkou je Sarah Bossard, švýcarská filmová producentka ze Srí Lanky. Spolu vychovávají dva syny. Před vstupem do AfD spolu ženy žily ve Švýcarsku a pohybovaly se v levicově-liberálních kruzích. Poté, co se Alice dostala k moci v pravicově populistické straně, oznámila, že velká část jejích přátel se od ní distancovala. Bossard navíc začala dostávat stále méně a méně pracovních nabídek a politika její partnerky jí byla často vytýkána. Ženy se kvůli údajným šikanám raději přestěhovaly. Na politické diskusi v Curychu se v listopadu 2024 moderátor zeptal Alice Weidel také na její soukromí a vztah se ženou tmavé pleti. Alice Weidel odpověděla, že nerozlišuje barvy pleti a směrem do publika, kde její partnerka seděla, řekla: „Sarah, miluji tě!“ Jinak se Alice Weidel otázkám o svém soukromí spíše vyhýbá. Na otázku ARD v roce 2023 řekla jen - nejsem queer, jsem prostě šťastná se ženou, kterou znám dvacet let.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz