Článek
Tak v prvé řadě si pojďme říct: Ne, váš pes opravdu není „úchyláček“ a opravdu za tím netřeba hledat nějaký sexuální kontext. Podívejte se na to, jak se seznamují psi mezi sebou. Ano, čichají si k zadkům. Víte proč to dělají?

Pes tak získává informace o druhém psu. Ano. Psí čumák se svými zhruba 220 miliony čichových buněk je pro psa naprosto klíčovým orgánem, čich klíčovým smyslem. My lide se spíše spoléháme na zrak, psi naopak na čich.
Psi totiž používají čenich ke shromažďování informací. Díky němu poznají, jestli je druhý pes psem nebo fenkou, odhadují věk, ochotu k páření nebo třeba zdravotní stav. No, ale toto pro sebe naprosto běžné chování pak aplikují i v situacích, kdy poznají nové lidi. A kde lidé nejvíce „zapáchají“ (tedy, z pohledu psů)? Ano, v oblastech genitálií a zadku.

Nejde tedy o žádnou špatnou výchovu, ani nedodržování etikety doslova „špačkovské“, jde o přirozený instinkt. Lidé v oblasti třísel a podpaží vylučují velké množství feromonů. A ty jsou doslova nositeli různých informací. Když má například žena menstruaci nebo ovulaci, jejich složení se mění a je pro psy ještě více lákavá.
Psí čich je prostě fenomenální. A lidé se jej snaží využít na maximum. I v této oblasti. Proto probíhají pokusy, zda psi dokáží „vyčenichat“, jestli je žena plodná či nikoliv. Svým čichem dokáží odhalovat závažná onemocnění. A například v oblasti zemědělství se používají speciálně vyškolení psi, kteří poznají, zda jsou hospodářská zvířata připravená k zabřeznutí a chovu.

Pokud ale nejste majitelem stád a nechcete, aby váš čtyřnohý parťák strkal svůj nos do rozkroků jiných lidí, máte několik možností, jak tomu předcházet. Blíží li se situace, kdy to pes dělá, rozptylte jej. Ne - nemyslím rozházet popel po loučce. Prostě jen odveďte jeho pozornost. Nebo jej naučte základní povely jako jsou sedni, lehni, zůstaň a použijte je. Pes si tak zachová odstup. Toto instinktivní chování se dá i odnaučit. Nezapomeňte na pozitivní přístup a trénink pomocí motivace a odměn, nikoliv trestů. Než to pes zvládne, ovládejte jej pomocí vodítka. To vymezí jeho prostor. A přichozímu řekněte, ať psovi nabídne k očichání ruku.

Strkání čumáku mezi nohy jiných lidí je jistě nepříjemné. Z našeho lidského pohledu. Mějme ale na paměti, že pro psa je to normální, běžné a instinktivní chování. S trpělivostí a pozitivním motivujícím tréninkem zvládnete tento „zlozvyk“ odstranit.