Hlavní obsah
Věda

Studie: Pokud pijete málo, může vám selhat srdce

Foto: Pixabay

Mnoho lidí má problém dodržovat pitný režim. Pak trpí únavou, slabostí nebo bolestmi hlavy. Vědecká studie však ukázala, že lidé, kteří dlouhodobě málo pijí, si zadělávají na daleko závažnější problémy. Může jim selhat srdce.

Článek

Tělo dospělého člověka je až ze 70 procent tvořeno vodou. V průměru denně ztratíme až 2 a půl litru. Zde to samozřejmě závisí na více faktorech, v létě při velké zátěži a horku to může být klidně i dvakrát až třikrát více. Proto je důležité dodržovat správný pitný režim. Co je ovšem tímto pojmem myšleno, o tom se vedou nekonečné spory. Potřeba člověka je čistě individuální, závisí na hmotnosti, způsobu života a spoustě jiných faktorů. Přesný doporučený příjem nelze říct - obecně se uvádí okolo dvou litrů, ale někomu stačí litr a půl, jiný potřebuje litry tři. Pokud ovšem nemáme dostatečný přísun tekutin, nebo se naopak přepíjíme, tělo trpí.

Foto: Pixabay

Mnoho lidí si myslí - tělo si řekne, až bude potřebovat, dostanu žízeň. Tak to ale úplně nefunguje, opravdový pocit žízně se dostavuje až při 1-2 procentní dehydrataci a navíc ne vždy. Navíc spolu s přibývajícím věkem se pocit žízně vytrácí. Mnoho lidí, kteří málo pijí, pociťuje přes den únavu, malou koncentraci, fyzickou slabost nebo silné bolesti hlavy či závratě. Tohle vše, spolu s barvou moči, suchou pokožkou, větší tvorbou vrásek nebo například suchými a popraskanými rty, patří mezi signály, že by se člověk měl na svůj pitný režim zaměřit.

Foto: Pixabay

Malý příjem tekutin ale může mít ještě dramatičtější následky. Oficiální tisková zpráva studie z European Heart Journal uvádí, že pokud člověk nepije dostatečně, tělo se začne snažit „šetřit vodou, a tím aktivuje procesy, o kterých je známo, že přispívají k rozvoji srdečního selhání“. Vědci tak dávají jasné doporučení: „Naše studie naznačuje, že dostatečný příjem tekutin může zabránit nebo alespoň zpomalit změny v srdci, které vedou k srdečnímu selhání.“

Doporučené množství ve většině vědeckých studií se pohybuje mezi 1,5 a dvěma litry při normální teplotě. Člověk, který se nenachází v extrémních podmínkách a není ve zvýšené zátěži, by neměl vypít méně, než je uvedená spodní hranice, zbývající tekutinu by měl být schopen doplnit stravou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz