Článek
Výzva Ice Bucket Challenge. Nebo chcete-li česky, výzva s ledovou vodou. Nejde o žádnou novinku. Světem prolétla už v roce 2014. Tehdy ovšem byla součástí osvětové kampaně, která si si kladla za cíl zvýšit povědomí o amyotrofické laterální skleróze. Nešlo tak tedy o bezduché polévání se ledovou vodou, výzva měla skrytý význam a účel a povedlo se tehdy vybrat neskutečných 200 milionů dolarů. Od té doby Ice Bucket Challenge v různých obdobách pravidelně přichází zpět. V drtivé většině již bez hlubších významů. Cílem je prostě jen zlít sebe a nominovat nakoho dalšího, aby stejný kousek provedl také. S cílem pobavit se.

V současné době obíhá svět další kolečko. Výzva je ovšem modifikována. Tentokrát není v hlavní roli člověk. A ani nejde o žádný skrytý charitativní koncept. Challenge spočívá v tom, že posadíte svého psa na židli. Necháte jej v této poloze čekat. Pak se zezadu přiblížíte a vychrstnete na něj celý kýbl ledové vody. Vtipné? Asi jak pro koho. Nebezpečné? Rozhodně ano.
Možná si teď říkáte, v čem že tkví ta nebezpečnost? Vždyť jde přeci jen o nevinný žert s ledovou vodou. Pes uschne. Uklidní se. Co se asi tak může stát… No, zkuste si představit sebe v takové situaci. Minimálně vám nečekané zlití ledovou vodou bude nepříjemné. Co hrozí psovi? Tak jednak, psi jsou citliví na náhlé změny teplot a náhlé šoky. Při této výzvě se jim dostane obojího. Pokud se pes opravdu lekne a ještě k tomu jde o psa staršího, nebo o psa se srdeční vadou, hrozí dokonce mdloby nebo srdeční problémy. Probíhá-li akce v horkém dni, kdy může být pes přehřátý nebo trpět úpalem, pak se rizika násobí. Přehřáté zvíře by se mělo ochlazovat postupně a tak spojení trendu s „léčením“ úpalu se nejeví jako ten nejlepší nápad.

Teď si třeba říkáte - ale já mám psa mladého, se silným srdcem, je to nesmysl se bát trošku vody - nezapomínejte na druhé riziko. A i to sebou nese ohrožení zdraví zvířete. Nezapomeňte, že pes má být na židli. Co nastane ve chvíli, kdy na něj dopadne několik litrů ledové vody? Ano, bude se snažit ze situace co nejrychleji zmizet. Takže hrozí pád, hrozí nekontrolovaný seskok, hrozí zranění v nenadálém šoku. Nechat psa si třeba „jen“ poranit nohu kvůli pobavení cizích lidí na internetu? Hmm, tomu se říká láska.
A ještě je tu jeden rizikový faktor, který sebou tato výzva nese. Psychika zvířete. Ne, pes se asi vyloženě nezblázní. Ale - ať chcete nebo ne - pes zažije situaci, která jej svým způsobem traumatizuje a donutí k útěku. Okamžik bude mít spojen se svým páníčkem. Což může slabšího psa vést k asociaci, která naruší důvěru mezi ním a člověkem. Traumatický zážitek může změnit i jeho chování. Pes může v budoucnu reagovat ustrašeně vždy, když se dostane do kontaktu s vodou, nebo vezmete kýbl do ruky.

Výzva našla mnohé následovatele, ale i mnoho odpůrců. K trendu se vyjadřují i odborníci. Níže je odkaz na rozhovor s veterinářkou, která tuto challenge odsuzuje. Pod videi lze nalézt plno komentářů, které dokazují, že stále existují lidé, kteří takové chování odsuzují. Ať už jen proto, že jim nepřijde vtipné, přes výzvy, ať vyzyvatelé netrápí a neděsí své psy a ať si to majitel udělá sám na sobě, až po ty, co nazývají takové chování týráním zvířat, nebo varují před ztrátou psí důvěry. Jeden komentář to shrnuje trefně: Váš pes je mnohem důležitější, než nějaké hloupé lajky!
Anketa
komentáře a TikTok challenge: Desafío de 24 Horas: Ice Bucket Challenge | TikTok, . (@kakoq08) | TikTok
vyjádření veterinářky pro RTL „Ganz klar Tierquälerei!“: Gefährlicher Trend! Herrchen übergießen Hunde mit Eiswasser