Článek
Studie indonéských vědců z minulého týdne říká, že k odhalení cukrovky už v jejích raných stadiích může pomoct jednoduché vyšetření očí. Cukrovka totiž mimo jiné způsobuje i slepotu. Respektive - způsobuje diabetickou retinopatií. Jde o onemocnění sítnice, které dokáže být pěkně nebezpečné. Pokud se neléčí, pacient přichází o zrak. A nejde o žádný vzácný vedlejší důsledek diabetu. Slepota způsobená cukrovkou je totiž jednou z hlavních příčin ztráty zraku u dospělých lidí na celém světě.

Vědci vycházeli i ze studie z roku 2022, která se na cukrovku a retinopatii zaměřovala. Zkoumali pacienty, kteří byli v prediabetické fázi. A zjistilo se, že nejméně sedm procent lidí už vykazuje známky retinopatie, třebaže se ještě cukrovka druhého typu nerozvinula. V konečném výsledku to tedy znamená, že pokud by se oftamologové více zaměřili na specifické vrstvy sítnice lidského oka, byli by schopni rozpoznat změny, které nemoc přináší a tak detekovat cukrovku ještě dříve, než obvykle. Velká část lidí totiž vůbec netuší, že cukrovku má (údajně 30 až 50 procent nemocných). Zjištění přichází až s prvními znatelnými příznaky.

Podle vyjádření vědců jsou potřeba další výzkumy a také vyvinout novou vyšetřovací metodu zaměřenou právě na tento specifický výkon. Ta totiž ještě nebyla vyvinuta. Samotná retinopatie totiž také velmi dlouho probíhá bezpříznakově a tak pacienta nic nenutí na oční vyšetření jít. Pokud se ale vyvine příslušná metoda, bude pacient o cukrovce vědět ještě předtím, než se nemoc projeví. Výzkumná práce indonéského týmu je důležitým krokem v boji proti cukrovce. Včasná diagnóza by mohla mnoha pacientům ušetřit jejich zrak. Čím dříve jsou totiž změny na sítnici odhaleny, tím dříve lze zahájit vhodnou léčbu a zabránit progresi onemocnění.