Článek
V České republice, na Slovensku, v Rakousku, v Německu, v Polsku. Vlci se pomalu vrací do svých původních lovišť a záznamy o jejich výskytu se objevují ve zpravodajstvích stále častěji. V Německu například řeší, zda vlky střílet nebo chránit, v Braniborsku jsou instalovány cedule pro návštěvníky lesů, že mají být obezřetní, neboť na divoké šelmy mohou narazit, v Česku si vyžádal pozornost nález roztrhanych ovcí, Rakousko momentálně vlky monitoruje, aby mohlo napasovat legislativu a takto by se dalo pokračovat ještě dlouho.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/nO1SBfAluiDhBr0k8CUFoj2/6a9b/wolf.jpeg?fl=cro,0,0,1280,1280%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Polsko se ale může pochlubit opravdovou raritou. Ochranáři, kteří monitorují polské lesy, objevili na záznamu kamer dva vlky. Na tom by nebylo nic tak úplně zvláštního. Vlci se vracejí i sem, ačkoliv byli v zemi v padesátých letech takřka vyhubeni. Od roku 2000 se ale počty hlášení rok od roku zvyšují. Nyní je jich u našich sousedů odhadem dva a půl až tři tisíce. Naprostá většina má ale klasické zbarvení. Šedou srst s tmavými přechody. Tak co je tedy tou raritou? Dva nově zaznamenání vlci jsou černí. A to je v evropském kontextu opravdovou vzácností. Vlci s černým zbarvením se vyskytují hlavně na americkém kontinentu.
![](http://d8-a.sdn.cz/d_8/c_imgrestricted_oW_A/nO1SBfAluiCodW3pYCUFpQq/d482/karkulka.jpeg?fl=cro,0,0,1280,1006%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Černý vlk byl symbolem hlavně v dřívějších dobách. V antice a raném středověku jej lidé uctívali jako symbol síly a odvahy a některé kultury ho považovali za duchovního průvodce. Vlk jako takový samozřejmě vzbuzoval i respekt, mnohdy i strach a obavy a černá barva vše jen umocňovala. V pozdějším období se stal spíše symbolem zla, vznikaly historky o vlkodlacích, kteří právě v podobě černých vlků byli ještě více nebezpečnější než ti běžní a vlci byli vybíjeni. Černý vlk se dostal též do výkladových snářů či tarotů.