Článek
Když si člověk představí gladiátora, vidí velkého osvaleného chlapa, který se nebojí smrti. Je trénovaný, aby podával co nejlepší výkony. Mnohé z nich žene dopředu touha vybojovat si svobodu. A s každým vyhraným zápasem je jí blíže. Zároveň je hvězdou své doby. A cenným artiklem pro svého majitele. Aby cena bijců byla co nejvyšší a jejich schopnost přežít také, museli být tito bojovníci i kvalitně krmeni. Jejich síla a rychlost přímo odpovídala energetickému příjmu, na němž byli závislí.
Takže svaly, velký výdej energie, náročné tréninky, psychické vypětí - jasní masožrouti, pomyslí si mnozí. Ale kde že. Člověk nesmí zapomínat, že ač byli gladiátoři cenění, pořád se jednalo o otroky. A maso bylo opravdu drahé. Hrálo tedy v gladiátorských jídlech pramalou roli, ostatně jako u většiny chudších lidí v Římské říši. Místo hromotluků u hromad masa a litrů vína, jak některé romantické představy gladiátory vykreslují, se spíše jednalo o „hordearii“.
Přesně tak pojmenoval gladiátory Galén z Pergamonu, slavný řecký lékař, který žil ve druhém století našeho letopočtu a léčil právě sportovce a gladiátory. V překladu to znamená „požírači ječmene“. Podle Galéna se bojovníci živili hlavně luštěninami a obilím, které se podávaly v podobě kaše, nebo jako polévka. Také dostávali zeleninu. Maso bylo jen výjimečně a většinou jej gladiátoři dostávali jen v rámci velkých hostin, které se zpravila konaly večer před dnem bojů. Během tréninků tak byli závislí na rostlinné stravě. A takzvaném Popelkoktejlu. Podle dochovaných zdrojů šlo o směs z octa a smíchaného popela ze dřeva a kostí. Šlo vlastně o takový starověký izotonický nápoj pro sportovce. Ti totiž věřili, že z něj získávají energii.
Luštěniny a obiloviny dokáží dobře zasytit. A jsou levné. U gladiátorů však nemusel mít nikdo strach, že se z nich stanou chodící koule s obrovskou nadváhou. Ani naučená představa, že šlo o jakési starověké kulturisty, není správná - byli mohutní a velcí, ale ne extrémně svalnatí - jejich příprava a výcvik byly velmi fyzicky náročné a kalorický příjem - výdej tak zde byl vcelku v rovnováze.