Článek
Tahle „potvora“ je rozšířenější, než si lidé myslí. Je docela možné, že si našla domov i ve vašem žaludku. Odhaduje se, že až dvě třetiny lidí na celém světě žije s Helicobacter pylori ve svém těle. Aniž by tito lidé pociťovali problémy. Ale bohužel - ne všichni. U zhruba třetiny lidí se bakterie přemnoží a začnou trable. Nejčastěji se jedná o záněty žaludku a žaludeční vředy. V žaludku a trávicím traktu pak probíhají dlouhodobě různé zánětlivé procesy, které se mohou přetavit do mnohem zákeřnější nemoci - rakoviny žaludku.
Ta je podle vědců z Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) v Lyonu pátou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu na celém světě. V časopise „Nature Medicine“ uvedli, že až za tři čtvrtiny případů mohou právě problémy s Helicobacter pylori. A jejich odhad také nepotěší. Tvrdí, že u lidí, narozených v letech 2008 až 2017, dojde k rakovině žaludku až v téměř 16 milionech případů a z toho 12 milionů spadá na vrub právě žaludeční bakterii. Podle odhadu vědců bude v této věkové kategorii postižen každý stý člověk na planetě.

Vědecký tým přinesl i další informace. Největší počet nemocných očekává v Asii, ta pokryje více než dvě třetiny z nich. Na Ameriku pak spadá 13 procent, na Evropu osm. Zároveň se očekává významný nárůst zejména v oblastech subsaharské Afriky, kde je momentálně vcelku nízká nakaženost, ale tím, jak se zvyšuje délka života a mění životní podmínky, by mělo procento případů rakoviny žaludku přeskočit i Evropu - odhad je v dlouhodobém horizontu 11 procent. Ve studii stanovil výzkumný tým budoucí míru výskytu ve 185 zemích s využitím dat z Globální observatoře pro rakovinu a demografických prognóz OSN.
Nejde o první práci francouzských vědců. Už v roce 2013 se zabývali rakovinou žaludku a bakterií Helicobacter pylori. Tehdy nabádali lékaře, aby se na problém více zaměřili, prováděli častější screeningy populace a s bakterií bojovali. S výjimkou několika zemí, jako je Japonsko a Bhútán, se toho ale udělalo jen málo. Zejména v Americe a Africe se nějaká zvláštní snaha o včasnou detekci infekcí způsobených žaludeční bakterií nevynakládá.

Přitom právě včasná detekce a následná léčba těchto infekcí jsou jednoduché, účinné a levné kroky, které jsou navíc efektivní. Člověka nečeká nic jiného než jednoduchý screening, případně gastroskopie, v některých případech i kolonoskopie a nasazení léků. Boj s přemnoženou bakterií je pak úspěšný. S náklady na léčbu případné pozdější rakoviny se to nedá srovnávat, nemluvě o nebezpečnosti. Proto vědci také zdůrazňují nutnost dokončit vakcínu, která by ještě více zjednodušila boj s Helicobacter pylori. V současné době je dokončena pouze první fáze klinické studie vakcíny, kterou provádí lékaři v Číně.
Preventivní vakcíny proti původcům rakoviny už přitom lidem pomáhají. Například proti lidskému papilomaviru, který může způsobit rakovinu děložního čípku nebo proti viru hepatitidy B, který může vyvolat rakovinu jater. Vakcína by se tak stala významným hráčem v boji proti rakovině žaludku, která je ročně diagnostikována skoro u jednoho milionu lidí. V současné chvíli ale zatím vakcínu nemáme.

Pokud máte problémy se zažíváním, často vás pálí žáha, trpíte na reflux, špatně se vám tráví a máte potíže s polykáním, zaznamenáváte úbytek hmotnosti nebo trpíte nadýmáním, je vám často nevolno, máte pocity na zvracení a cítíte nepříjemné tlaky či dokonce bolesti v břiše a zejména v oblasti žaludku, určitě neváhejte a navštivte lékaře. Test na přítomnost bakterie nebolí a jde o banalitu. Která vám ale v konečném důsledku může zachránit život.