Článek
Čína ohlásila nález ložiska zlata, kde se podle prvotních odhadů může skrývat více než 1000 metrických tun drahého kovu a jde tak zřejmě o největší naleziště na světě. Čína už nyní dominuje světovým trhům a ročně těží přes 10 procent světového zlata. S tímto nalezištěm se její prvenství ještě více posílí.
Ani Česko si ovšem nevede vůbec špatně. Naše republika patří co se týče zlata mezi nejbohatší země v Evropě. Podle geologů se pod zemí ukrývá 200 až 400, některé zdroje uvádějí až 500 tun zlata, což dělá několik stovek milliard korun. Údajně by se v České republice mělo nacházet až jedno procento světových zásob.
Proč tedy nejsme bohatou zemí vyvážející drahý kov? Těžba zlata u nás skončila v roce 1994, veškerou spotřebu zajišťuje recyklace a dovoz a to proto, že naše ložiska leží v ekologicky citlivých místech, například v Kašperských horách, v Jeseníkách nebo středních Čechách. Zlato se dá nalézt i rýžováním v potocích a řekách. Například řece Otavě se říkalo Zlatonosná řeka a město Písek, které na ní leží, získalo jméno právě podle této činnosti.
Rýžování zlata je novodobě považováno za sport, jak v Česku, tak ve světě. Dokonce se pořádají i různé soutěže a mistrovství. Zkusit si to můžete kromě Otavy i na Opavě, ve Zlatých horách nebo na Vltavě či Sázavě. Člověk by se ale měl vždy předem informovat o dané lokalitě, rýžování v malém množství se sice nepovažuje za těžbu, mnohé lokality však podléhají určitým právním předpisům a na mnoha místech potřebujete i k rýžování povolení.
zdroje: