Hlavní obsah
Lidé a společnost

Vzpomínky z mladých let – Kostel 1

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

18. 9. 8:28

To víš, že teď již nechodím do kostela dlouhé roky, protože jsem bydlel ve městě, kde kostel musel ustoupit těžbě hnědého uhlí.

Článek

Kostel byl v bývalém zámečku, ten přišel také zbourat a nakonec byl kostel dán do jednoho baráčku, který sloužil pro všechny církve, bylo to tam tak malé, že se tam nevešlo ani 16 lidí a po revoluci to někdo koupil a církve vyhnal.

A od té doby v této obci nic není, kromě staré kapličky na hřbitově. V mládí jsem bydlil ve městě, kde byl velký kostel na náměstí, že kdybych byl špejle, tak by mě v takových velkých kostelních dveřích ani nebylo vidět.

Tam jsem v mládí chodil s bratrem ministrovat a sestra zase o Božím těle v průvodu se producírovat po náměstí a z košíku rozhazovala květy. Ale, byly to dobrý chvíle. Co chvíli bylo na faře po modlitbě posezení s dobrým jídlem i zábavou.

Nás mladé měl na starost takový moderní mladý kněz a vymýšlel různé zábavné soutěže ze znalostí náboženství i sportu, prostě ze všeho možného. Při jedné soutěži se stal zádrhel.

Soutěžili jsme, kdo dá větší ránu kopnutým míčem do kostelních dveří, a kamarád, který byl o mnoho starší než já, dál šílenou bombu, a v tom se otevřely dveře.

Vyšel vikář a koupil ji na přímo šišku a složil se, tak jsme ho odnesli do zákrystie a omývali svěcenou vodou. To měl štěstí, že byla svěcená, nebo nevím, jak by to skončilo. Nos měl napuchlý ještě měsíc.

Nejhorší bylo, že se ty babky pořád ptali: „o pak se vám stalo pane vikáři?“ No, a tady jsem slyšel názorně, jak i farář dovede lhát, když odpovídal, že uklouzl na schodech, když ten den vůbec nepršelo.

Vidíš, to je z dětství, takže asi na tom nejsem tak špatně, když si na takové věci vzpomenu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz