Článek
Chtěli se pochlubit svými výtvory a najít nové kamarády, nové zájemce o tuto modelářskou činnost a dokonce ukázat, že některé modely letadel létají. Sice jenom na gumu, ale létají. Tak, jak to udělat, je jasné, že jim pomůžeme. Probírali jsme to sem, a tak na schůzce, a nakonec se dohodli. Nejlepší bude vystavit ve vitrínách ve školách nějaká menší letadélka a lodě s popisy, co je to za typ, a povídání o jejich historii.
Ve vitrínách ve škole na hlavní chodbě jsou většinou kameny z hor a nikdo si toho už nevšímá. Už tam jsou snad rok. Výměnu výstavky je možné dohodnout s učitelkou biologie a výstavu si připraví chlapci sami a my jim pomůžeme. Asi za týden spustíme po školách dotazníkovou anketu a podle ní zjistíme, jaký je o tuto činnost zájem. Možná, že se modelářstvím zabývají i další děti.
Nakonec máme u nás na městském hřbitově pochovaného mladého pilota, který jako mladý se zřítil s letadlem nešťastnou náhodou a zahynul. Když vejdete na hřbitov a půjdete hned za bránou doprava a na konci cestičky doleva, tak asi po 30 metrech po pravé straně u zdi jeden z hrobů na něm na mramorové desce je vyobrazena tvář mladého pilota a vedle upevněna malá maketa vrtule. Jmenoval se Livar.
Tak jsme si řekli, že bychom toho mohli využít a zavést do města tradici a vyhlásit s koncem školního roku 1. ročník leteckého dne, k uctění památky pilota Livara. No a akce se rozběhla. Našli se i další 2 kluky, co si stavěli doma modely, ale jinak zájem byl velký. Když jsem to řekl staršímu bratrovi, tak přivedl partu, se kterou také stavěli i letadla, ale většinou lodě, křižníky a tak.
Když něco zorganizujeme, tak se se svou partou modelářů připojí a určitě se účastní se svými modely. Přihlásili se i zájemci z učiliště vahárny, i dlaždičského učiliště, a kluci z vyšší odborné hornické průmyslovky. Ti nám navíc pomohli tím, že sehnali od školy 3 poháry, na které je možno nechat něco vyrýt. Do příprav se zapojil pionýrský dům, a rozhodli se, že v příštím školním roce bude založen modelářský kroužek.
Inspirovali se v okresním domě pionýrů, získali instruktora a počali se zajišťováním materiálové základny, aby bylo dost balzy na vyřezávání žeber do křídel a trupu letadel, špejlí, barev, pergamenu, lepidla kaseinu atd., aby byla letadélka co nejlehčí a pěkně létala. Bylo málo času, prázdniny se blížily a díky tomu, že zájemců bylo více, jsme se rozhodli uskutečnit koncem června.
Sice nebylo moc vše dobře připraveno na letecký den „Memoriál pilota Livara“. Nahoře nad Dlouhými Záhony je velká rovina, to bylo vhodné místo, které jsme vybrali ke konání soutěže letadel ručně vypuštěných (čili hozených) a letadel, co mají vrtuli na gumu. Kdo doletí v součtu tří letů nejdále, bude vítězem soutěže a dostane pohár, na který necháme dodatečně vyrýt název soutěže, datum, kategorii a jméno vítěze.
Soutěž se protáhla na celé odpoledne, protože bylo jenom 24 startujících. Bude celkem 5 pokusů. Do soutěže budou platit 3 nejdelší. Délky letů se sečtou, a to budeme znát vítěze v obou kategoriích. Všichni účastníci dostanou diplomy. Mimo toho, každý soutěžící i diváci budou mít jeden hlas, který odevzdají vedoucímu závodu s číslem letadla, které se nejvíce líbí, a to vyhraje třetí pohár.
Dodatečně bude necháno na pohárech vyryto, že je to 1. ročník „Memoriál pilota Livara“, kategorie, datum a jméno držitele poháru. Nikomu nevadilo nakonec, že soutěžili školáci i starší, aby se nakonec mohla vůbec soutěž konat a probudilo se o modelování zájem.
Pionýrský dům se stane do příštích letech zárukou a chlapci, kteří se nás obrátili, našli mnoho nových kamarádů. Na soutěž přišlo hodně přes 250 lidí, i když někteří byli jen na procházce, ale dali hlas, a to se počítá.