Článek
Vlastimil Brodský je jednou z nejvýraznějších osobností české kinematografie minulého století. Byl a dodnes zůstává inspirací pro mladé herce a herečky, kteří se na základě jeho talentu mohou sami zdokonalovat. Dlouhá paleta jeho rolí mu vysloužila uznání i obdiv nejednoho tuzemského diváka. Můžeme ho znát z více než stovky filmů, přičemž některé jsou televizí vysílány dodnes.
Narodil se roku 1920 v Hrušově nad Odrou a oba jeho rodiče působili v ochotnickém divadle. Malý „Bróďa“, jak se mu přezdívalo, však tuto vášeň nejdříve nesdílel. Mnohem více ho to táhlo k tanci a ve 14 letech se začal v Praze učit stepovat. Teprve během svých tanečních vystoupení v kabaretech se rozhodl, že zkusí i herectví.
Díky své všestrannosti byl oblíbeným u produkce, která se mu nebála svěřit role padouchů, hrdinů nebo běžných občanů. Nebyl také vázán pouze jedním žánrem a běžně se stávalo, že po uvedení komedie ihned následoval další film z žánru thrilleru. Tento herec se totiž na rozdíl od některých svých kolegů dokázal oprostit od škatulek, do kterých mnoho herců upadne a následně natáčí pouze sobě navzájem podobné postavy.
Sláva však není vším a i uznávaný a talentovaný herec měl své temné stránky, které dával najevo pouze občas a jenom v přítomnosti svých nejbližších. Vlastimil Brodský byl sice družným a dobrým kamarádem, ale občas upadal do melancholie a úzkostí. Často mluvil o svém strachu ze smrti a o možnosti sebevraždy.
I když to tak zprvu nepůsobilo, jeho poslední role ve filmu Babí léto mu byla ušita na míru. Brodský zde ztvárnil postavu staříka, který se nehodlá smířit se stářím a tropí si žerty z prodejců nemovitostí, před kterými předstírá, že je zbohatlík se zájmem o koupi zámku.
Ačkoli to tak nebylo zamýšleno, postava Františka Hána je odrazem samotného Vlastimila Brodského. Postava ve filmu zmiňuje sebevraždu zastřelením a samotný herec podle svých kolegů často mezi natáčením mluvil o své smrti. Na konci natáčení jim měl dokonce oznámit, že se za čtrnáct dní zase všichni shledají na jeho pohřbu.
Poslední večer strávil Vlastimil Brodský se svými přáteli, s nimiž vyrazil do hostince poblíž své chaty, na které žil. Dle lidí, kteří s ním byli u stolu, se nezdálo, že by měl herec temné myšlenky a že se společně vidí naposledy. Skupina se následně vydala posedět k Brodskému domů, kde herec kolem půlnoci usnul a jeho přátelé se vydali domů, přičemž u herce zůstal pouze jeho řidič.
Ráno 20. dubna 2002 se řidič vydal do blízkého obchodu, aby sobě i herci nakoupil snídani. Když se vrátil k chatě, uslyšel ze zahrady výstřel. Nikdy se nedozvíme, co herce vedlo k ukončení života, ale pravděpodobně cítil stáří a blížící se smrt a nechtěl, aby ho osud zaskočil nepřipraveného, a proto ho vzal do vlastních rukou.
Zdroje: