Hlavní obsah
Rodina a děti

Náhradní rodič nezmění celý svět, ale úplně od základu změní život dítěte

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay.com

Náhradní pěstouni mají v životě dítěte důležitou úlohu, pomohou mu vyrovnat se s traumaty z dětství.

24. 12. 2022 0:00

Přes 28 tisíc dětí v České republice vyrůstá v náhradní rodině nebo ústavní péči. O děti v pěstounské péči se stará asi 15 tisíc pěstounů. V ústavech vyrůstá zhruba 8 tisíc dětí.

Článek

Všechny tyto děti si ze své minulosti nesou šrámy na duši, které zpracovávají často až do dospělosti. Věříme, že jednou z možností, která na této cestě pomáhá, je terapeutické rodičovství.

Co je to náhradní rodinná péče (NRP)

Náhradní rodinná péče vytváří záchrannou síť pro děti, o které se rodiče přechodně nebo trvale nemohou či nechtějí starat. Zajišťuje pro děti tu nejlepší variantu v případech, kdy nemohou vyrůstat ve své původní rodině. Díky náhradní rodinné péči mohou tisíce dětí vyrůstat v rodinném prostředí, kde zažívají blízkost stabilních osob, cítí od nich přijetí, dostává se jim individuální pomoci při zpracovávání svých traumat, učí se novým možnostem zvládání stresových situací, zažívají řešení běžných rodinných situací a jsou připravovány na samostatný život. Díky tomu mají daleko větší šanci ve svém životě uspět, najít si blízké lidi, založit rodinu a mít pro své děti fungující babičky a dědečky. Náhradní rodinná péče má různé varianty – adopci (neboli osvojení), pěstounskou péči (někdy se označuje za dlouhodobou pěstounskou péči) a pěstounskou péči na přechodnou dobu. Pro každé dítě se podle jeho právní situace vybírá ta nejlepší možnost.

Pěstoun má svěřené dítě do péče, vychovává ho, dítě u něj bydlí a on se o něj stará stejně jako rodiče v běžných rodinách. Má ale omezená některá rodičovská práva a na jejich výkon pak potřebuje souhlas rodičů nebo rozhodnutí soudu.

Osvojitel neboli adoptivní rodič přijímá dítě plně za své včetně všech rodičovských práv, dítě osvojením získává příjmení po osvojitelích.

Pěstounská péče na přechodnou dobu pak zajišťuje dětem, aby se při selhání původní rodiny, rychle dostaly do rodinného prostředí a nemusely náročné období právní nejistoty trávit v ústavní výchově. Využít ji mohou děti, o které se jejich původní rodina nemůže nebo nechce starat. Orgány státní správy mají maximálně rok na to, aby situaci dítěte vyřešily a dítě mohlo přejít do původní, osvojitelské či jiné trvalé rodiny. Důležitou úlohou pěstounů je i podpora během předávání do definitivní rodiny a bezprostředně po předání.

Aktivity projektu Budeme rodinou náhradní! Získání nových náhradních rodičů, podpora rodin se svěřenými dětmi, jsou podpořeny z dotačního programu Rodina.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz