Článek
V pořadí třetí izraelsko-arabský konflikt vzplál po četných pohraničních incidentech mezi oběma stranami, který doutnal od vyhlášení nezávislosti Izraele v roce 1948. Měsíc před vypuknutím konfliktu se egyptský prezident Gamál Násir domohl odchodu mírových jednotek OSN, které v regionu působily od roku 1957. Po jejich odchodu mobilizovala koalice vedená Egyptem své vojenské kapacity a znemožnila židovskému státu přístup do Rudého moře.
Vypuknutí války
Neúčinná diplomatická jednání donutila Izrael reagovat. Jeho letectvo se rozhodlo pro preventivní letecký úder. Útok měl za cíl zničit nepřátelské stroje ještě před vzletem. Akce byla skvěla načasována a začala v době, kdy se střídala směna egyptských pilotů. Úder se setkal s úspěchem, nepřítel totiž přišel o rovných 90 % letadel na zemi.
Neinformovaní arabští spojenci Sýrie a Jordánsko zahájily nálety na Izrael. Akce arabské koalice však neměla valný úspěch a po útoku izraelského letectva na egyptské spojence se již v prvním dnu války povedlo Izraeli ovládnout vzdušný prostor. To pak mělo velký dopad na pozemní operace.
Třetí den války ovládli izraelští výsadkáři celý Jeruzalém. Územní zisky však byly daleko větší, arabská koalice přišla o Sinajský poloostrov a Západní břeh Jordánu. Poslední den získal židovský stát i přes nemalé ztráty Golanské výšiny. Obavy z následujícího vývoje vedly SSSR, který podporoval arabskou koalici, k výzvě pod hrozbou vojenské intervence, aby Izrael zastavil palbu. Spojené státy americké, strategický spojenec Izraele, doporučily tento požadavek přijmout. Šestidenní válka se dočkala svého konce 10. června 1967 v 18:30 izraelského času.
Důsledky
Vítěz získal Pásmo Gazy, Sinajský poloostrov, Západní břeh Jordánu a Golanské výšiny. Návrat části území pak vedl v pozdějších letech k mírovým smlouvám. Výsledek znamenal drtivé vítězství Izraele, jenž na začátku čelil poměrně značné přesile. Důsledky války pociťuje region dodnes. Stále totiž nebyl vyřešen problém okupovaných území, což je aktuálně vidět i v probíhajícím konfliktu v Pásmu Gazy.
Zdroj: polgeo.geogr.muni.cz, idnes.cz