Článek
Na světě bylo zatím objeveno více než 3 000 druhů stonožek. Název „stonožka“ je však trochu zavádějící. Ačkoliv tito členovci mají velký počet nohou, sto jich nemají nikdy (pokud o nějaké nepřijdou). Je tomu tak, protože stonožky (třída Chilopoda) mají vždy lichý počet párů končetin (dle časopisu Vesmír). Ke stovce se nejvíce blíží druhy s 49 (98 nohou) nebo 51 (102 nohou) páry končetin.
Stonožka s latinským názvem Alipes grandidieri nemá české jméno. V angličtině dostala pojmenování „feather-tail centipede“, což by se do češtiny dalo volně přeložit jako stonožka zpeřenoocasá. Pro účely tohoto článku tedy o ní budeme mluvit jako o stonožce zpeřenoocasé, nejedná se však o oficiální název.
Tato nejen barevně atraktivní stonožka byla poprvé popsána Hippolytem Lucasem v roce 1864. S délkou těla 10 – 15 centimetrů se řadí mezi větší stonožky. Ve volné přírodě ji můžeme potkat ve východní Africe – v Keni, Tanzanii a Ugandě. Jako domácí mazlíček je však oblíbená po celém světě.
Napodobuje chřestýše
Stonožka zpeřonoocasá má tělo tmavé barvy a červené, nebo žluté nohy, ale nejnápadnější na celém těle je pár ocasních nohou, které mohou někomu zdánlivě připomínat pírka, odtud anglický název „feather-tail centipede“ (feather znamená peří a tail ocas). Nožky slouží jako hmatový orgán, ale mají také obrannou funkci.
Při vyrušení stonožka zatřese ocasními nožkami, které vydají zvuk podobný chrastění u chřestýše, čímž dokonale zmate a zároveň zastraší protivníka (pokud jím není zrovna člověk, který je zvukem naopak fascinován). Tento obranný mechanismus má stonožka zpeřenoocasá tak vychytaný, že dokáže jednu svou nohu „odhodit“, a zatímco predátor zkoumá syčící končetinu, stonožka unikne.
Umí bolestivě kousnout
Pokud byste si však nedali pozor a pokračovali v dráždění, může vás stonožka i kousnout, což není moc příjemný zážitek. Stonožky totiž mají jedové žlázy, a ačkoliv vás kousnutí stonožčího chřestýše nezabije (aspoň to tvrdí vědci, viz Medscape), můžete se těšit na bolest, horečku, únavu a případně i otok. Pokud si ji ale nekoupíte jako domácího mazlíčka nebo někomu neuteče, v naší zemi na ni nenarazíte.
Zdroje: časopisu Vesmír, Medscape, A-Z animals, Outforia, LaiTimes, Centipede Pearl