Článek
Jak jsem se záhy dozvěděla, jde o papouška lysého (Pyrilia aurantiocephala), který svým vzhledem zamotal hlavu i biologům. Ti ho sice nepovažovali za supa, ale přiřadili ho k druhu amazónek supí (Gypopsitta vulturina).
Překvapivý objev
V roce 1999 se výzkumníci vydali do amazonského deštného pralesa s cílem najít malé zelené papoušky, jež považovali za mláďata amazónka supího. V té době ještě nevěděli, že opeřená zelená mláďata má i amazónek lysý.
Teprve až narazili na dospělé papoušky s lysou oranžovou hlavou, došlo jim, že tu něco nehraje. Papouščí skinheadi si navíc vytvářeli samostatné skupinky a od ostatních ptáků se drželi dál. Začalo být jasné, že domnělá mláďata amazónka supího jsou ve skutečnosti mláďata těchto spoře oděných ptáků, kteří o opeření hlavy přijdou až během dospívání.
Druh popsaný teprve v roce 2002 spadá podle organizace BirdLife International do kategorie téměř ohrožený. Jeho populaci čítající v současnosti kolem 6 700 jedinců ohrožuje zejména odlesňování původního a jediného místa výskytu – amazonského pralesa v Brazílii.
Proč plešatí?
Ačkoliv se přítomnost těžařů nabízí jako lákavé vysvětlení plešatosti amazónků (Vy byste snad chtěli žít v takové společnosti?), ztráta opeření má pravděpodobně jinou příčinu. Pamatujete, jak jsem na začátku uvedla, že mi papoušek lysý připomíná supa? Také supi mají lysou hlavu, a to ze dvou důvodů. Za prvé, není jim takové teplo, a za druhé, nehrozí, že si při konzumaci mršin zašpiní obtížně čistitelné peří na hlavě.
Amazónci lysí se sice mršinami neživí a krve a dalších tělesných tekutin se tedy bát nemusí, ovšem i shnilé ovoce, kterému naopak holdují, dokáže zanechat pěkný nepořádek. Inu lysá hlava, je čistá hlava. Alespoň u papoušků.
Zdroje: iNaturalist, Arthur Grosset