Článek
Protože se kvůli všudypřítomným kýčovitým reklamám duchovi Vánoc prostě nedá vyhnout, svolila jsem k vánoční tématice i já. Ale abych si zachovala alespoň nějakou sebeúctu, pojmu ty Vánoce po svém. Navštívíme vánoční stromeček, v moři.
Nejspíš už tušíte, i vzhledem k mým předešlým článkům, že nepůjde o skutečný vánoční stromeček. Nezklamu vás. Půjde o červa.
Pod poetickým anglickým jménem „christmas tree worm“ a už méně poetickým českým názvem rournatec ozdobný se skrývá mnohoštětinatec. Že vám to nic neříká? Určitě ale znáte kroužkovce. Ano, mezi kroužkovce patří i žížaly. Rournatec ozdobný je tedy vzdáleným příbuzným našich žížal.
Asi 4 centimetry dlouhé tělo rournatce je podobně jako tělo žížaly válcovitého tvaru a tvoří jej jednotlivé segmenty. Na rozdíl od nich však žije pod vodou.
Vánoční stromeček v rouře
Proč se nějakému červovi přezdívá vánoční stromeček? Protože z jeho těla vyrůstají dvě jasně zbarvené „korunky“, které nápadně připomínají osvětlenou jedli. Oranžově, zeleně nebo třeba i modře zbarvené „jedle“ však nemají jehličí, ale malé štětinky. Ty zachytávají z vody kyslík, potravu v podobě fytoplanktonu i písek na stavbu příbytku.
Hlavně se nepředřít
Jak se na vánoční stromeček sluší a patří, žije rournatec přisedle. Jakmile se mu někde zalíbí, (v oblibě má především korály), vyvrtá si noru nebo spíše jakousi rouru a už ho ani nehne se hýbat.
Svůj domov neopustí dokonce ani kvůli rozmnožování. Samičky jednoduše vypustí svá vajíčka do vody, a když vajíčko „potká“ samcem podobně vypuštěnou spermii, dojde k oplodnění. Oplodněné vajíčko se za pouhých 24 hodin vyvine v larvu, která se usadí na korálu, vyvrtá si rourku, v níž může žít až 40 let, a celý proces začíná znovu.
Jediného výraznějšího pohybu se dočkáme při leknutí. Myslím rournatcova leknutí, ne vašeho. I když… Pokud byste při šnorchlování okolo korálového útesu (tip na výlet: Karibik, nebo jiné mělké tropické vody) spatřili vánoční stromeček rychle mizející v rouře, možná byste se podmořského ducha Vánoc přeci jen lekli.
Zdroje: NOAA, Angari, Oceana, Treehugger