Hlavní obsah
Názory a úvahy

Výpověď bez důvodu jako další hřebík do rakve pracujících

Foto: Microsft Designer

Vláda Petra Fialy přichází s další reformou pracovního trhu. Zatímco na západě berou zaměstnanci dvojnásobné platy, u nás se řeší, jak je snadněji vyhodit. Je tohle ta změna, kterou chceme?

Článek

Současná vláda Petra Fialy neudělala nic, co slíbila. Takže jestli se něco povedlo dokonale, pak zklamat své voliče. Je to jako toxický vztah - partner vám stokrát něco slíbí, ale nakonec pochopíte, že jediné, na co se můžete spolehnout, je to, že se nemůžete spolehnout. Místo slibovaných změn přichází další zklamání. Výpověď bez udání důvodu - další revoluční nápad, který má údajně rozhýbat český pracovní trh.

Západní model bez západních jistot

V USA funguje podobný systém zvaný at-will employment - zaměstnavatel i zaměstnanec mohou ukončit pracovní poměr kdykoliv a bez vysvětlování. Jenže tam to dává smysl - americké platy jsou násobně vyšší a pracovní trh je skutečně flexibilní. Ve Velké Británii stačí dodržet výpovědní lhůtu a můžete si balit krabice. Ale tamní systém nabízí po dvou letech práce silnou ochranu před nespravedlivým propuštěním a štědré odstupné.

Naproti tomu kontinentální Evropa jde ještě dál - v Německu musí zaměstnavatel prokázat oprávněný důvod k výpovědi a výpovědní doba se prodlužuje s odpracovanými roky. Francouzi dokonce vyžadují komplexní dokumentaci důvodů propuštění a konzultaci s odbory. U nás? Jen další způsob, jak oslabit pozici zaměstnanců v zemi, kde už tak tahají za kratší konec provazu.

Dobrovolné odchody pod nátlakem

Zeptejte se kteréhokoliv zaměstnance - každý zažil v práci nějakou nespravedlnost. Když se vás zaměstnavatel chce zbavit, najde způsob i bez nového zákona. Stačí trocha psychického nátlaku, pár náhodných přesčasů nebo přeřazení na jinou pozici. Případů, kdy byli lidé doslova donuceni podepsat dobrovolnou dohodu o ukončení, jsou tisíce. Oficiálně na to zaměstnavatel nemá právo, ale realita? Málokdo chce trávit měsíce v prostředí, kde mu je každý den dáváno najevo, že je nežádoucí.

A jako by výpověď bez důvodu nestačila, přichází další dárek - prodloužení zkušební lhůty. Opět vítězí silnější strana. Zaměstnavatelé získají více času na testování pracovníků, zatímco ti si na své zasloužené bonusy, příplatky a benefity počkají ještě o něco déle. Optimisté možná řeknou, že alespoň můžeme rychleji prásknout dveřmi, když se nám v novém zaměstnání nelíbí. Ale ruku na srdce - kolik lidí si může dovolit odejít bez jistoty nového místa?

Západní platy zůstávají nedosažitelným snem

Skutečné problémy českého pracovního trhu - nízké mzdy, nerovné podmínky, korporátní vykořisťování - zůstávají nevyřešené. Místo systémových změn dostáváme marginální úpravy, které jen prohlubují propast mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Zatímco západní Evropa staví na férovém partnerství, my se řítíme cestou amerického modelu - ale bez amerických mezd a benefitů. Je načase přestat předstírat, že flexibilita pracovního trhu znamená jednostrannou výhodu pro zaměstnavatele. Skutečná modernizace musí začít u spravedlivých mezd a důstojných pracovních podmínek pro všechny.

Řekněme si to na rovinu: výpověď bez udání důvodu je jen další byrokratický výmysl, který skutečné problémy pracovního trhu neřeší. Je to jako léčit zlomenou nohu náplastí - vypadá to, že něco děláme, ale výsledek je k smíchu. Pokud chceme skutečně rozhýbat český pracovní trh, potřebujeme odvážnější kroky. Ne další lejstra a paragrafy, ale systémové změny, které konečně přiblíží české pracovní podmínky západním standardům.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz