Hlavní obsah
Lidé a společnost

J. F. Kennedy, atentát, který ani po 61 letech není zcela objasněn

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Walt Cisco, Dallas Morning News, Public domain, via Wikimedia Commons

Kennedy po boku své ženy, minuty před atentátem

Píše se rok 1963, pátek 22. listopadu a prezident Spojených států amerických John Fitzgerald Kennedy projíždí v rámci kampaně na znovuzvolení městem Dallas. V ten moment nikdo netuší, že to jsou jeho poslední momenty.

Článek

Atentát na 35. prezidenta Spojených států amerických Johna F. Kennedyho, který se stal 22. listopadu 1963 v Dallasu ve státě Texas, šokoval nejen celou Ameriku, ale i celý svět.

I přesto, že se tento čin udál již před více než půl stoletím, se dodnes však najde spousta lidí, kteří se závěry vyšetřování nejsou spokojení a spekulují, jak tomu tehdy bylo.

Celé to začalo, krátce před dvanáctou hodinou místního času, kdy prezidentská kolona opustila letiště a vydala se do centra Dallasu. Prezident jel v otevřeném voze spolu se svou chotí Jacqueline a texaským guvernérem Johnem Connalym a jeho manželkou Nellie. V půl jedné projíždí celá prezidentská kolona Dealey Plaza a zde je vypáleno několik ran. Už zde se začíná spekulovat, například, jestli byl cílem pouze Kennedy, protože zraněn byl i guvernér Connaly, který ale incident přežil nebo kolik přesně ran bylo vystřeleno. Existují i teorie o více střelcích.

Podle oficiálních zpráv byl zhruba o hodinu později zadržen hlavní podezřelý, kterým byl 24 letý Lee Harvey Oswald, zaměstnanec Texaského knižního velkoskladu, ze kterého se mělo střílet.

I zde si někteří nejsou jistí, zda byl Oswald skutečným pachatelem, protože se k činu nepřiznal a k soudu se také nedostal. O dva dny později, tedy 24. listopadu byl L. H. Oswald zastřelen v podzemní garáži Dallaské vazební věznice, odkud měl být převezen do Dallaské okresní věznice. Střelbu měl na svědomí tehdy dvaapadesátiletý Jacob Rubinstein, který přímo před zraky policistů a televizních štábů, vyskočil z davu a revolverem střelil Oswalda do oblasti břicha. Mnozí se tedy domnívají, že nešlo o pomstu prezidenta, ale o pouhé odstranění Oswalda, aby pravda o tom, kdo za atentátem skutečně stál nevyšla najevo.

Byl v tom zapojen sovětský svaz, kubánský režim Fidela Castra, mafie nebo dokonce FBI či CIA? Nebo je pravda někde úplně jinde? Nezodpovězených otázek a všemožných konspiračních teorii jsou desítky.

Skutečný motiv atentátu na jednoho z nejpopulárnějších prezidentů USA, kterému se například povedlo odvrátit jaderný konflikt mezi SSSR a Spojenými státy, je i dnes po 61 letech možná stále neodhalen.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám