Hlavní obsah
Lidé a společnost

Voják, který se stal legendou, aniž by se dotkl zbraně. Kdo byl Desmond Doss?

Foto: United States Army (courtesy of the US National Archives), Public domain, via Wikimedia Commons

Na jedné straně válkou zmítaný svět a na druhé straně mladík, který věřil, že zabíjení je špatné, ale přesto chtěl své zemi sloužit. Za svou vojenskou službu nepoužil zbraň, přesto si vysloužil medaili cti.

Článek

Desmond Doss se narodil 7. února 1919 ve Virginii v USA. Jeho otcem byl válečný veterán z první světové války, William Thomas Doss, který později trpěl posttraumatickou stresovou poruchou a od něhož mohla později pramenit chuť sloužit své vlasti. Jeho matka Berta Edward Doss ho vychovávala jako adventistu sedmého dne a naopak mu vštěpovala zásady dodržování sabatu a vedla ho k tomu, že násilí je špatné, ať už je pácháno na komkoliv. Tato víra Desmonda doprovázela celým jeho životem. Desmond měl také dva sourozence, starší sestru Audrey a mladšího bratra Harolda.

Když 7. prosince 1941 napadli Japonci americkou námořní základnu Pearl Harbor, byly do druhé světové války zapojeny i Spojené státy americké. Tak začala válka i pro samotného Desmonda, a tím i boj s jeho vlastním přesvědčením. Jak to udělat, aby mohl sloužit své vlasti, tak jako v minulosti jeho otec, a teď i jeho mladší bratr Harold? Rozhodl se, že se stane zdravotníkem. Jakmile narukoval, předpokládal, že jakožto po odpůrci z důvodu svědomí, po něm nebude vyžadováno, aby nosil a používal zbraň.

Doss byl přidělen na výcvik do Fort Jackson v Jižní Karolíně k 77. pěší divizi. Hned zde se ale začal potýkat s problémy, právě kvůli jeho silné víře. Jakmile se ostatní dozvěděli, že tenhle hubený mladík z Virginie odmítá používat zbraň, začali se na něj dívat pohrdavě. Opakovaně byl šikanován, slovně napadán a všichni ho viděli jen jako přítěž. Desmond se stal trnem v oku i svým nadřízeným, i kvůli jeho potřebě dodržovat sabat. Snažili se ho zbavit tím, že by byl prohlášen za duševně nezpůsobilého pro armádu. Jednou z doposud nejtěžších zkoušek jeho víry, pro něj bylo, když se ho jeho nadřízení pokusili postavit před vojenský soud. Ani tomu se však nepodařilo se Desmonda Dosse zbavit a on tak vyrazil do války v Pacifiku jen se svou biblí a zdravotnickým vybavením.

Desmond byl nejprve nasazen jako medik roty B 1. praporu 307. pěšího pluku 77. pěší divize na ostrovech Guam a Leyte v roce 1944. Za chrabrost a odvahu kterou zde projevil si vysloužil hned dvě bronzové hvězdné medaile. Nehleděl na svoje bezpečí a vždy se bezhlavě hnal kupředu, kdykoliv někdo z jeho spolubojovníků volal o pomoc.

Nakonec se Doss ocitl v bitvě o Okinawu. To byl největší, nejdůležitější a také nejdrsnější konflikt celé tichomořské války. Úkolem 1. praporu 307. pěšího pluku bylo vyšplhat na skalní stěnu Maeda Escarpment, americkými vojáky známou jako Hacksaw Ridge, a plošinu dobýt. Jakmile se na vrchol Američané dostali, okamžitě se stali terčem palby japonských odstřelovačů, dělostřelectva a minometů. Následně byl nařízen a zahájen ústup. Ti, co mohli, začali okamžitě slézat dolů. Vrátila se však méně než třetina, na plošině kromě mrtvých ale zůstali i desítky zraněných vojáků a jeden, který se prostě odmítl stáhnout.

Foto: US Army, Public domain, via Wikimedia Commons

Desmond Doss na vrcholu srázu Maeda, bitva o Okinawu

Desmond Doss nemohl jen tak opustit své spolubojovníky, jeho víra mu to prostě nedovolovala. Sundal si své označení zdravotníka, neboť na ně se japonští snipeři zaměřovali nejvíce. Zas a znovu se vracel na bitevní pole, kde hledal raněné americké vojáky, které ošetřoval a následně je spouštěl dolů ze skalní stěny. Některé zdroje uvádějí, že mezi ošetřenými Desmondem byli mimo jiné i Japonci. To jen dokazuje, že i v tak hrůzné době a na tak krutém místě byl rozhodnutý zachraňovat lidské životy bez rozdílu.

Bitva o Okinawu trvala zhruba 2 měsíce a tři týdny, Desmond zde strávil přibližně měsíc. Za tu dobu byl čtyřikrát zraněn, za což obdržel několik purpurových srdcí. 21. května 1945 byl evakuován po tom, co byl zasažen střepinami z granátu. Během toho, co byl jinými zdravotníky odnášen, ho zasáhl nepřátelský odstřelovač do ruky. Za celou dobu na Hacksaw Ridge zachránil Desmond Doss okolo 75 lidí.

Díky své nezlomné víře a extrémní odvaze se z Desmonda stal válečný hrdina, ale to si na něm vybralo krutou daň. Kvůli zraněním a následkům tuberkulózy přišel o jednu plíci. Za svou statečnost a službu vlasti byl 12. října 1945 oceněn nejvyšším americkým vojenským vyznamenáním - Medailí cti, kterou mu předal tehdejší prezident Harry Truman.

Foto: US Federal Government, Public domain, via Wikimedia Commons

Prezident Harry Truman předávající medaili cti Desmondu Dossovi

Jeho příběh inspiroval spoustu lidí, mezi nimi například i jeho syna Desmonda Thomase Dosse Jr., kterého měl se svou manželkou Dorothy Pauline Schutte, se kterou se oženil už v roce 1942. Jeho příběh se také stal námětem pro film Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny z roku 2016, kde ho ztvárnil Andrew Garfield. Desmond Doss zemřel 23. března 2006 ve věku 87 let.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz