Článek
Byl večer 9. listopadu 1938 a hlavně němečtí obyvatelé židovského původu, zažívali něco hrůzostrašného, co my známe pod pojmem „Křišťálová noc“. Vypalování synagog a domů, ničení židovských obchodů a následné odvlečení několika tisíců Židů do koncentračních táborů, to vše mělo za následek masivní přesuny židovských rodin do Československého vnitrozemí.
Zhruba o měsíc později se britský zaměstnanec banky Nicholas George Winton chystal na svoji dovolenou do Švýcarska. Tam se ale nakonec nedostal, protože ho o pomoc požádal, jeden z pracovníku Britského výboru pro uprchlíky z Československa (BCRC), jeho přítel Martin Blake.
Tak se Winton dostal do Prahy, kde tamější kanceláři BCRC, začal pomáhat. Zaměřil se na organizaci transportů dětí pronásledovaných do Británie a vznikla tak dětská sekce BCRC. Tu vedl z Londýna a za pomoci své matky a dalších dobrovolníků vyhledával adoptivní rodiče. Pro děti do 17 let zde také vyřizoval adopce a povolení k pobytu u britských úřadů. Mezitím v Praze vedoucí pobočky Trevor Chadwick sbíral veškeré potřebné dokumenty od rodičů, kteří chtěli své děti poslat do Spojeného království.
Poprvé ve vlaku, který z Prahy odjel 14. března 1939, seděla zhruba jen dvacítka dětí židovských uprchlíků. Počty se ale s každým dalším vypraveným vlakem zvyšovaly. Nakonec se povedlo vypravit celkem osm vlaků, s celkovým počtem 669 zachráněných dětí. Poslední transport s dalšími 250 dětmi, který se do Londýna vydal 1. září 1939, do cíle ale nedojel, byl zastaven a poslán zpět, protože vypukla 2. světová válka.
Nicholas Winton o svých skutcích mlčel a pravděpodobně to nevěděla ani jeho žena. Ta, teprve až v roce 1988, objevila na půdě jejich domu seznamy dětí a dokumenty. Vše bylo předáno historičce Elizabeth Maxwelové, která následně zorganizovala setkání Wintona s „jeho dětmi“ v pořadu Takový je život. Dále byl v roce 1999 jeho příběh připomenut ve filmu Všichni moji blízcí a o tři roky později o něm stejný režisér Matej Mináč natočil biografický film Síla lidskosti - Nicholas Winton.
Za své skutky byl několikrát vyznamenán a hned dvakrát ho vyznamenali prezidenti České republiky. Poprvé jej vyznamenal prezident Václav Havel Řádem T. G. Masaryka v roce 1998. Dále byl britskou královnou Alžbětou II. roku 2002 povýšen do šlechtického stavu. A poté mu spolu s Winstonem Churchillem bylo uděleno nejvyšší vyznamenání České republiky Řád bílého lva Milošem Zemanem v Den vzniku samostatného československého státu 28. října 2014.
„Stydím se za to, že k tomuto vyznamenání dochází tak pozdě,“ řekl na úvod ceremoniálu prezident.
1. září 2009 vyjel z pražského hlavního nádraží (kde bylo i odhaleno sousoší sochařky Flor Kentové) jako připomínka 70. výročí historický vlak do Londýna. Jízdu kromě novinářů a dalších absolvovalo i 22 zachráněných dětí. V cílové stanici je přivítal sir Nicholas Winton 4. září osobně.
Umírá 1. července 2015 v zaslouženém a úctyhodném věku 106 let.
Zdroje: