Hlavní obsah
Lidé a společnost

Sir Nicholas Winton: Člověk, který zachránil téměř 700 dětí před holocaustem

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Luděk Kovář – ludek@kovar.biz, sculptor Flor Kent, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Památník sira Nicholase Wintona na pražském hlavním nádraží

Muž, který krátce před začátkem druhé světové války, zachránil 669 převážně židovských dětí před hrůzami holocaustu. To byl sir Nicholas George Winton.

Článek

Byl večer 9. listopadu 1938 a hlavně němečtí obyvatelé židovského původu, zažívali něco hrůzostrašného, co my známe pod pojmem „Křišťálová noc“. Vypalování synagog a domů, ničení židovských obchodů a následné odvlečení několika tisíců Židů do koncentračních táborů, to vše mělo za následek masivní přesuny židovských rodin do Československého vnitrozemí.

Zhruba o měsíc později se britský zaměstnanec banky Nicholas George Winton chystal na svoji dovolenou do Švýcarska. Tam se ale nakonec nedostal, protože ho o pomoc požádal, jeden z pracovníku Britského výboru pro uprchlíky z Československa (BCRC), jeho přítel Martin Blake.

Tak se Winton dostal do Prahy, kde tamější kanceláři BCRC, začal pomáhat. Zaměřil se na organizaci transportů dětí pronásledovaných do Británie a vznikla tak dětská sekce BCRC. Tu vedl z Londýna a za pomoci své matky a dalších dobrovolníků vyhledával adoptivní rodiče. Pro děti do 17 let zde také vyřizoval adopce a povolení k pobytu u britských úřadů. Mezitím v Praze vedoucí pobočky Trevor Chadwick sbíral veškeré potřebné dokumenty od rodičů, kteří chtěli své děti poslat do Spojeného království.

Poprvé ve vlaku, který z Prahy odjel 14. března 1939, seděla zhruba jen dvacítka dětí židovských uprchlíků. Počty se ale s každým dalším vypraveným vlakem zvyšovaly. Nakonec se povedlo vypravit celkem osm vlaků, s celkovým počtem 669 zachráněných dětí. Poslední transport s dalšími 250 dětmi, který se do Londýna vydal 1. září 1939, do cíle ale nedojel, byl zastaven a poslán zpět, protože vypukla 2. světová válka.

Nicholas Winton o svých skutcích mlčel a pravděpodobně to nevěděla ani jeho žena. Ta, teprve až v roce 1988, objevila na půdě jejich domu seznamy dětí a dokumenty. Vše bylo předáno historičce Elizabeth Maxwelové, která následně zorganizovala setkání Wintona s „jeho dětmi“ v pořadu Takový je život. Dále byl v roce 1999 jeho příběh připomenut ve filmu Všichni moji blízcí a o tři roky později o něm stejný režisér Matej Mináč natočil biografický film Síla lidskosti - Nicholas Winton.

Za své skutky byl několikrát vyznamenán a hned dvakrát ho vyznamenali prezidenti České republiky. Poprvé jej vyznamenal prezident Václav Havel Řádem T. G. Masaryka v roce 1998. Dále byl britskou královnou Alžbětou II. roku 2002 povýšen do šlechtického stavu. A poté mu spolu s Winstonem Churchillem bylo uděleno nejvyšší vyznamenání České republiky Řád bílého lva Milošem Zemanem v Den vzniku samostatného československého státu 28. října 2014.

„Stydím se za to, že k tomuto vyznamenání dochází tak pozdě,“ řekl na úvod ceremoniálu prezident.

1. září 2009 vyjel z pražského hlavního nádraží (kde bylo i odhaleno sousoší sochařky Flor Kentové) jako připomínka 70. výročí historický vlak do Londýna. Jízdu kromě novinářů a dalších absolvovalo i 22 zachráněných dětí. V cílové stanici je přivítal sir Nicholas Winton 4. září osobně.

Umírá 1. července 2015 v zaslouženém a úctyhodném věku 106 let.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám