Článek
Cestovní pojištění je nezbytnou součástí každé zahraniční cesty, zvláště v zimním období, kdy se riziko zranění na horách či jiných nepředvídaných událostí zvyšuje. Přesto však pojišťovny mohou hledat způsoby, jak se vyhnout plnění. Týká se to i pojištění storna zájezdů do zahraničí, kteří si někteří lidé kupují i na období prázdnin ve škole.
Pojištění storna: Každá pojišťovna to má jinak
U pojištění storna si dejte pozor, kdy si ho sjednáte. Každá pojišťovna má jiná pravidla, respektive termín, kdy nejpozději musí být pojištění sjednáno, aby pojistná ochrana fungovala.
Obvykle je tento termín navázán na „závazné objednání zájezdu“. V čem je háček? Každá pojišťovna jinak definuje, co tento pojem znamená. Zřejmé a logické je, když pojišťovna považuje za závazné objednání zájezdu až kdy ho zaplatíte. Tedy pokud pošlete peníze například dnes a pojištění storna sjednáte také dnes, je vše v pořádku.
Některé pojišťovny však překvapivě tvrdí, že za závazné objednání zájezdu považují už první kontakt s cestovní kanceláří, kdy o zájezd projevíte zájem. A právě od této doby vám již běží například třídenní lhůta na sjednání pojištění – je jedno, že jste v cestovní kanceláři ještě nic nepodepsali ani nezaplatili!
Z praxe známe absurdní situace, kdy jeden z členů rodiny onemocněl krátce před odjezdem na zimní radovánky a pojišťovna zamítla plnění. Proč? Právě proto, že pojistka byla sjednána později, než bylo podle pojistných podmínek nebo podle výkladu pojišťovny nutné.
✅TIP: Pojištění si sjednejte dříve, než objednáte zájezd. Vyhnete se tím nejasným výkladům pojišťoven. Případně můžete zvážit, pokud často cestujete, sjednání celoročního pojištění storna. Zajistíte si tak kontinuální krytí bez nutnosti řešit jednotlivé podmínky při každé cestě.
Pozor na alkohol: Pojišťovna vám nemusí zaplatit ani korunu
V zimním dovolenkovém obdobím je i častým tématem alkohol, byť i jeho nepatrná konzumace na zahřátí. Pojišťovny však běžně mají ve svých podmínkách ustanovení, které jim umožňuje zamítnout plnění, pokud se u pojištěného klienta zjistí (naměří v krvi) jakékoliv množství alkoholu.
Pokud plánujete aktivní den na horách nebo cestování, raději se alkoholu zcela vyhněte. Pokud se však alkoholu vzdát nechcete a určité krytí očekáváte i v těchto případech, zjistěte si z pojistných podmínek, jaké jsou výluky a co pojišťovna kryje.
✅TIP: Na trhu existuje pět pojišťoven, které nemají nulovou toleranci k alkoholu. Maximální limit, se kterým se však můžete v podmínkách pojišťoven setkat, je jedno promile. Je však třeba se řídit pravidly dané země, které se k toleranci alkoholu mohou různit.
Pojištění odpovědnosti: limity a rozdíly, o kterých nevíte
Internet je plný příběhů, kdy český lyžař zavinil tu na rakouské, tu na italské sjezdovce zranění někomu dalšímu, svědomitě počkal, než bude pacientovi poskytnuta pomoc, podepsal záchranným složkám protokol a po návratu domů se po pár týdnech nestačil divit nad vysokou fakturou, která mu jako viníkovi nehody dorazila poštou.
Zde je na místě hned několik doporučení. Právě pro takové případy je vhodné zvolit pro lyžování cestovní pojistku s připojištěním odpovědnosti s dostatečným limitem. Řada základních balíčků toto připojištění, které se vztahuje na škody způsobené třetím osobám, neobsahuje.
Po nehodě je třeba také kontaktovat svou pojišťovnu, která vám poskytne asistenci a poradí, jak se zachovat. Je také lepší bezprostředně na svahu nepodepisovat žádné formuláře, kterým zcela nerozumíte.
Šíře krytí pojištění odpovědnosti se mezi pojišťovnami různí. Rozdíly jsou například v tom, zda pojišťovna kryje i škody, které jsou označeny za tzv. hrubou nedbalost, nebo zda jsou pojištěné nejen újmy na zdraví a škody na cizích věcech, ale i škody na věcech, které jste si zapůjčili nebo pronajali. Pokud tedy víte, že si budete půjčovat například lyžařské či jiné vybavení a nechcete platit pojistku na místě, vyberte si podle toho pojištění odpovědnosti již zde v Česku.
✅TIP: Pojišťovny běžně nabízejí v rámci balíčků cestovního pojištění limity nedostatečné (milionové limity), protože na rozdíl od pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla (povinného ručení) zde neexistuje žádný minimální zákonný limit. Podle finančně-poradenských metodik by tento limit měl být alespoň 30 až 50 milionů korun. Je to pro případ, že někomu způsobíte trvalou invaliditu, se kterou jsou spojeny velmi vysoké celoživotní náklady, které byste jinak museli hradit ze svého. Na tomto limitu proto peníze nešetřete.