Hlavní obsah
Finance

Jde se pojistit na poslední chvíli proti povodni? Ano i ne

Foto: Pixabay.com

Už pojišťovny dočasně zastavily prodej pojištění majetku? Nemusí, dnes se řeší stejná situace jinak než při povodních v roce 2002.

Článek

Pojištění je o náhodě. V okamžiku, kdy krátkodobá předpověď ukazuje prudké deště a zvýšené riziko povodní a záplav, dochází k tzv. antiselekci - pojišťují se lidé více ohrožení daným rizikem. A v okamžiku, kdy už vznikla povodňová vlna na horním toku, je povodeň na dolním toku stejné řeky v některých místech již událostí téměř jistou.

Pojišťovny v roce 2002 nebyly připraveny, a tak v určitém okamžiku jedinou šancí bylo zastavit sjednání pojištění. Tím zabránily účelovému sjednání, ale lidé, kteří chtěli pojištění pro případ jiných rizik (požár, krádež, …) měli smůlu. Dnes je situace jiná. Pojišťovny již uvádějí do pojistných podmínek karenční dobu v délce 10 dnů. Jinými slovy, po tuto dobu platí pro povodeň a záplavu výluka. Sjednání zcela nové pojistné smlouvy na poslední chvíli tak majitelům nemovitostí nepomůže.

Jiná situace je v případě, že už klient má pojistnou smlouvu pro případ povodně sjednanou. Pouze některé pojišťovny totiž v podmínkách výslovně uvádějí, že uvedená karenční doba platí i pro změnu smlouvy či navýšení pojistné částky (limitu). U většiny pojišťoven však toto omezení v pojistných podmínkách není, popřípadě v nich najdeme následující ustanovení:

„Karenční doba se nevztahuje na škodné události způsobené pojistným nebezpečím povodeň nebo záplava nastalé v pojištění bezprostředně časově navazujícím na předchozí pojištění sjednané u stejného pojistitele pro případ škodné události způsobené pojistným nebezpečím povodeň nebo záplava a vztahující se na shodný předmět pojištění a shodné místo pojištění.“

Co to znamená? Ten, kdo má majetek pro případ povodně již pojištěn, ale nedostatečně (většina lidí má majetek podpojišten a vystavuje se riziku krácení každého plnění pojišťovny), tak s tím stále může něco udělat a v případě naplnění meteorologické výstrahy si zachránit stovky tisíc korun, v extrémním případě i miliony.

Pro odborné rady se obracejte na finanční poradce. Uvedené informace vycházejí z pojistných podmínek a konkrétní pojišťovna může v určitém okamžiku dát omezení přímo do návrhu pojistné smlouvy, přestože v pojistných podmínkách tento postup nemá zakotven. Od finančních poradců se také dovíte, jaké jsou povinnosti v souvislosti s povodní a kdy máte nárok na proplacení náhradního ubytování či zachraňovacích nákladů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz