Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Láska, nebo peníze? Téma peněz ve vztazích

Foto: Pexels.com

Dneska je svátek Valentýna. Peníze nyní ve vztahu neřešte, jiný den se tomu ale nevyhnete.

Článek

Akademie peněz odpovídá na sedm otázek, které se týkají tématu peněz ve vztazích a přináší sedm ingrediencí, které pomohou udržet lásku a peníze ve vzájemné harmonii.

1. Jak významnou otázkou je výše výdělku v partnerském vztahu, zejména pokud spolu dvojice třeba uvažuje o společném bydlení?

Z finančního hlediska to není problém. O hypotéku může žádat jen jeden partner nebo je možné využít partnerskou hypotéku, kdy se bere v úvahu celková finanční situace páru. Je tedy jedno, zda jeden z partnerů má výrazně nižší či žádný příjem.

Je to tedy otázka především psychologická, kdy partneři, kteří mají výrazně odlišné příjmy to mají těžší. Tato nerovnováha může u některého z partnerů vést k vyšším pocitům zodpovědnosti, ke srovnávání, k možnému pocitu nedostatečnosti či k otázkám ohledně hodnoty jejich práce a příspěvku k domácnosti, což může ve vztahu způsobit nežádoucí napětí.

2. Platí pravidlo, že kdo více vydělává, měl by také platit více položek v každodenním životě?

Je pravda, že v osobních financích platí určitá pravidla, která je vhodné dodržovat. Pravidlo, že ten, kdo více vydělává, platí více položek v každodenním životě, je časté. Pokud jeden z partnerů vydělává například třicet tisíc měsíčně a druhý šedesát tisíc měsíčně, tak se jeden z partnerů podílí na splátce hypotéky z jedné třetiny a druhý ze dvou třetin.

Není to však ale striktně dané. Pro vztahové finance nejsou definována žádná pevná pravidla. Může se stát, že partner, který vydělává více, bude ochoten přispět větším dílem. Někdo jiný toto pravidlo považuje za porušení rovnováhy a vzájemné úcty. Vzájemná dohoda a pocity jsou velmi individuální, což je potřeba respektovat.

3. Jak byste poradil modernímu páru, aby zaznamenávali příjmy a výdaje? Je to přínosné?

Zaznamenávání příjmů a výdajů je užitečné, protože to pomáhá lépe porozumět finanční situaci a plánování budoucnosti. Dnes už není třeba zaznamenávat tyto údaje ručně. Existuje mnoho mobilních aplikací, které umožňují snadné sledování bezhotovostních plateb příjmů a výdajů. Tyto aplikace nabízejí funkce jako automatické kategorizování transakcí a tvorbu různých grafů, které vám poskytnou rychlý pohled na společné finance. Páry mohou mít i společnou platební kartu nebo společný účet, u kterých je možné tyto transakce sledovat.

4. Jak byste postupoval, pokud pár chce jet společně na dovolenou, pokud chce šetřit peníze nebo koupit nemovitost? Je lepší, když náhodně platí jednou jeden, podruhé druhý, nebo doporučujete vše přísně rozpočítat?

Pokud pár chce šetřit peníze na dovolenou nebo koupi nemovitosti, je důležité, aby byl jasný plán a strategie pro financování těchto cílů. Je důležité si ujasnit a shodnout se na tom, jakým způsobem se budou na tomto společném cíli podílet. Může to být rozdělení nákladů na polovinu nebo můžete rozdělit náklady podle poměru příjmů, pokud jsou tyto příjmy nerovnoměrně rozloženy. Pokud je spořicí plán pro společný cíl dodržován, není nic proti tomu, aby každý z partnerů měl vlastní „fond“ radosti, zábavy a osobních cílů.

5. Setkal jste se v praxi s páry, kdy žena vydělává významně více?

Ano, je to dnes stále častější. Dokonce jsem se setkal i s klienty, kde manželka měla výrazně větší majetek, neboť vlastnila několik drahých nemovitostí. Jejich manželství již trvá desítky let. Zcela rozdílné majetkové poměry partnerů tak nemusí být překážkou šťastného vztahu.

6. Když dvojice má děti, jak se mění pravidla hry?

Děti do hry vnášejí významné časové omezení a výraznější finanční zátěž. To může vyžadovat přepracování rozpočtu a nové plánování finančních priorit. S příchodem dětí je také nutné myslet mnohem více na zajištění rizik a na různé formy pojištění.

7. Jak moc důležitý aspekt v milostném vztahu podle vás finance jsou?

Pro partnerské vztahy existují v osobních financích určitá pravidla, která však nejsou striktní a lze se od nich odchýlit. V případě milostných či jakýchkoli jiných volných vztahů však neexistují již vůbec žádná pravidla. Je dobré však mít na paměti, že zamilovanost může způsobit, že lidé reagují emocionálně a iracionálně v různých situacích, včetně těch finančních. Je třeba ohlídat, aby zamilovanost nevedla k dluhovým problémům. Zamilovanost pomine, dluhy však zůstanou.

Co z uvedeného plyne? Do základního receptu na lásku zároveň vložte těchto sedm ingrediencí, které pomohou udržet lásku a peníze v harmonii.

1. Mějte odkryté karty

Klíčové je mít přehled o financích svých i toho druhého. Jen díky upřímnosti a otevřenosti si tak vytvoříte základy pro společnou finanční budoucnost. Než se odhodláte ke společným závazkům, rozhodně byste měli vědět, jak si váš protějšek finančně stojí, zda například netají dluhy. Před problémy byste rozhodně neměli strkat hlavu do písku, ale aktivně je společně řešit už v počátcích. Časem totiž komplikace jen narostou.

Řada lidí si ale myslí, že finance jejich partnera jsou příliš osobní záležitost. Často pak s překvapením zjistí, že mají výrazně odlišný pohled na to, jak se o finance starat, což v budoucnu může vést k hádkám i rozchodu.

2. Hodnoťte finanční situaci

Páry by měly o své finanční situaci mluvit pravidelně a probrat při tom příjmy, výdaje, úspory a ujistit se, že mají stejné finanční plány. Partneři by si měli otevřeně říct, jestli si finančně stačí, zda například náročnější životní styl jednoho nepůsobí finanční potíže druhému.

Podobné vyhodnocení by se nemělo uskutečnit jen jednou, ale ideálně několikrát do roka a také při každé situaci, která je po finanční stránce nějakým způsobem mimořádná.

3. Mějte přehled o výdajích

Víte, kolik činí vaše společné výdaje? Jak se na nich podílí váš protějšek a jak vy? A vyhovuje vám to tak oběma? Zjistit odpovědi na tyto otázky pomůže „domácí účetnictví“, do kterého se zaznamenají všechny utracené peníze.

Pokud takový přehled nemáte, zkuste využít jednu z mnoha aplikací pro chytré telefony, které dělají z monitorování výdajů a příjmů jednoduchou a přehlednou záležitost. Při společné správě financí pomůže i společný účet, kam budete oba posílat část svých peněz a platit z nich pravidelné výdaje. A pozor. K účtu by měl mít rovnocenný přístup každý z partnerů. Společný účet neznamená, že nemůžete mít i své soukromé účty.

4. Rozdělte si role ve správě peněz

Ideální je, když se partneři podle svých silných stránek domluví, jaké role budou ve správě společných financí mít. Týká se to například včasného placení účtů, nákupů, vedení zmíněného účetnictví nebo vyhledávání výhodných příležitostí k investování či spoření. Důležité je tyto role respektovat a vzájemně se za ně oceňovat.

5. Stanovte společné finanční cíle

Pro každého z partnerů mohou být finanční cíle odlišné. Ona šetří na vybavení kuchyně, on zase na novou motorku. Aby to neskřípalo, společné finanční cíle a priority by měly být jasně stanovené, aby o nich každý z dvojice věděl. Není od věci si takový seznam zaznamenat a postupně aktualizovat, jak se plány daří plnit. Slouží to mimochodem také jako dobrá motivace.

Užitečným nástrojem je společný finanční plán, který si mohou partneři sestavit sami nebo vyhledat pomoc odborníků. Součástí finančního plánu je nejen realistické zhodnocení finanční situace, ale také stanovení budoucích finančních cílů, způsobů, jak těchto met dosáhnout, a také řešení, jak společný majetek či životní standard ochránit v případě nečekaných životních situací, například s pomocí vhodných pojistných, spořicích či investičních nástrojů.

6. Důležitá rozhodnutí konzultujte

Pokud se chystáte učinit rozsáhlejší nákup či investici, vždy byste na to měli svého partnera či partnerku upozornit a ideálně se s ním i shodnout. A to bez ohledu na to, zda je to on, kdo ve vztahu vydělává více. V harmonickém vztahu platí: Výdaje od určité výše by měli partneři společně konzultovat, o financích rozhodovat společně, a ne z pozice síly podle výše částky na svém osobním bankovním kontě.

7. Myslete na zajištění partnera

Málokdo chce myslet na nejhorší, ale partneři by měli být připravení řešit ve financích i krizové situace, obzvlášť pokud mají rodinu nebo společné závazky, jako je hypotéka. Může se stát, že jeden z partnerů zůstane na placení účtů sám a společné plány by s tím měly počítat. Odbourat nejistotu ohledně partnerova finančního zajištění pomůže například vhodně zvolené životní pojištění. Pojištění se dá mnohdy sestavit na míru, a mohou ho využívat jak manželské, tak nesezdané páry. V případě nesezdaných párů je situace ještě vážnější, neboť stát poskytuje výhodu pozůstalostních důchodů jen manželským párům.

Anketa

Říkáte svému partnerovi celou pravdu o vaší finanční situaci?
Ano
20 %
Ne
80 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 5 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz