Článek
Komerční banky mohou uložit volné peníze (likviditu) u České národní banky. Za ně dostávají cenné papíry, jejichž základní doba splatnosti je 14 dní. Po vypršení splatnosti ČNB cenné papíry vykoupí zpět a cenu navýší o smluvený úrok. Této operaci se říká repo operace a smluvené úrokové sazbě repo sazba. Repo sazba ČNB se mění podle rozhodnutí Bankovní rady ČNB, která k tomuto tématu zasedá obvykle v předem stanoveném harmonogramu osmkrát ročně. V současné době činí repo sazba 5,25 %.
Je proto s podivem, že se dnes najdou banky, které vám za uložení peněz na spořicím účtu nepřipíší ani celou korunu. Spořicí účty jsou přitom velmi oblíbeným nástrojem mezi důchodci, kteří zde mají často uloženy celé úspory. Navíc, v poslední době jsem převádějí peníze z penzijního připojištění, kde již není poskytován státní příspěvek.
Nahlédl jsem do úrokových lístků bank a sestavil žebříček nejnižších úrokových sazeb, které banky aktuálně připisují:
Uvedené úrokové sazby dostanete, pokud nesplníte stanové podmínky bank. Jaké podmínky si banky určují? Zde jsou ty nejčastější:
✅ Aktivně využíváte platební kartu banky
✅ Aktivně využíváte mobilní aplikaci banky
✅ Máte u banky další produkty
✅ Nemáte na spořicím účtu více než je určený limit bankou
Na poslední podmínku si dejte pozor. V sazebníku banky lze najít i variantu, kdy vám banka nejenže sníží úrokovou sazbu nad tento limit, ale na celý objem úspor na spořicím účtu.
Ukázka neférového úrokového lístku banky
Z uvedeného úrokového lístku plyne, že když uložíte do banky 500 tisíc Kč, tak úrokovou sazbu 4 % dostanete jen první měsíc. Po připsání úroku se dostanete již do pásma, kdy celý váš vklad bude úročen jen 0,01 %. I při sjednání spořicího účtu tak buďte pozorní. Spořicí účet bez různých omezení a fíglů dnes už bohužel nabízí jen minimum bank.