Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Bobři předběhli stavaře: Vybudovali mokřad a ušetřili miliony. Ne všude je ale chtějí

Foto: Kidmoses, Pixbay

Bobři evropští v CHKO Brdy vytvořili přirozený mokřad. Díky jejich aktivitě stát ušetřil desítky milionů korun za plánovanou revitalizaci říčky Klabavy. Ne vždy je ale jejich přítomnost tak přínosná – v některých regionech způsobují milionové škody.

Článek

Když bobři „projektují“ rychleji než úředníci

V chráněné krajinné oblasti Brdy, pod Dolejším Padrťským rybníkem, se odehrál příběh, který by mohl být vzorovým příkladem ekologického inženýrství. Hlavními aktéry? Bobři evropští.

Ti se usadili na říčce Klabavě a začali si tu budovat svůj vlastní „developerský projekt“. Kácením olší a stavbou hrází vytvořili soustavu jezírek a mokřadů, které zadržují vodu, podporují biodiverzitu a prospívají rostlinám i živočichům. Tím vlastně předběhli státní plán na revitalizaci toku, který měl stát 30 milionů korun.

„Byl vypracovaný projekt na revitalizaci řeky Klabavy. Než se ale koplo do země, bobr nás předběhl. Odhadem by se ty projekty revitalizace vyšplhaly na 30 milionů,“ uvedl Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. (Blesk.cz)

Bobři si na říčce Klabavě vytvořili sofistikovanou síť přehrad. „Na korytu postavili asi pět hrází. Další dvě jsou pak za soutokem těchto kanálů,“ vysvětlil Fišer. Voda se díky tomu rozlila do širšího okolí a přirozeně vytvořila mokřad.

Podobně to vidí i další odborníci. „Bobr vždycky dobře ví, jak to udělat nejlépe. Místo, kde si postaví hráz nebo udělá nějaká opatření pro sebe, si vybere vždycky lépe, než když my to projektujeme na papíře,“ řekl Jaroslav Obermajer, šéf středočeského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. (ČT24)

Ne vždy ale bobří práce nadchne všechny

Zatímco v Brdech bobři sklízí pochvaly, jinde by je radnice nejraději viděla o pár kilometrů dál. Třeba v Přerově se usadili v blízkosti obytných zón, začali likvidovat stromy a jejich stavební ambice vzbudily obavy. Město proto muselo zasáhnout – část dřevin odstranit, instalovat ochranné oplocení a hlídat, aby jejich aktivity nezpůsobily větší škody. Náklady na tato opatření se vyšplhaly na desítky tisíc korun. Navíc se objevují varování, že pokud bobři podhrabou hráze, mohlo by dojít k nechtěným záplavám. Město proto pečlivě monitoruje situaci a hledá řešení, jak s těmito neúnavnými staviteli vyjít

Podobné problémy hlásí i Povodí Moravy, kde bobři způsobují milionové škody.„Největší škody bobr způsobuje vodohospodářům narušováním ochranných hrází, stavbou zátaras, které vzdouvají vodu a zaplavují okolní pozemky, ale také kácením a ničením zdravých stromů a dalších břehových a pobřežních porostů,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. (Povodí Moravy)

Ochránci přírody zdůrazňují, že je nutné hledat rovnováhu – tam, kde bobři pomáhají, je chránit, ale tam, kde způsobují škody, jejich činnost regulovat.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz