Hlavní obsah
Finance

Ceny másla: Kdo stojí za šíleným zdražením?

Foto: pixabay, canva

V poslední době zažíváme v Česku razantní růst másla. To v průběhu roku zdražilo o neskutečných 71 korun za kilogram. Ale proč k tomu došlo? A kdo je za to zodpovědný?

Článek

Určení toho, kdo může za vysokou cenu másla, není vůbec tak jednoduché. Jedno je jisté, kostka másla podle dat Českého statistického úřadu stála v říjnu zhruba 69 korun, v září to ještě bylo o 11,2 procenta méně. Za rok dokonce kilo másla zdražilo o 71 korun. Jak tomu tak u zdražování bývá, na vině je několik faktorů.

Náklady zemědělců a zpracovatelů

Zemědělci na zdražování nesou ten nejmenší podíl. Podle mluvčí Agrární komory se do cen promítají náklady na obaly, přepravu, skladování a přirážky obchodních řetězců. Pro Blesk uvedla, že zemědělci ale na vině nejsou. „Nicméně ze statistik vyplývá, že v období od letošního ledna až do září dodali chovatelé do tuzemských mlékáren více mléka než za stejné období loni a vyrobilo se také více tuku, který je pro produkci másla zásadní.“ I podle mluvčího ministerstva zemědělství se u balení 250 g másla zdražilo mléko maximálně o 1,45 Kč, což ale neodpovídá výši zdražení másla.

I ministr zemědělství Výborný v neděli ve studiu CNN Prima NEWS připomněl, že výkupní ceny mléka stouply jen o několik desítek haléřů a problém není na straně chovatelů a farmářů. Situaci se snaží zneužít část mlékařů.

Potravináři se ale brání

Potravináři tvrdí, že ministr vychází z nepřesných informací. Potravinářská komora ČR poukazuje na vyšší cenu lidské práce a energií, ale také na vysoké přirážky obchodníků.

Mluvčí této komory Zemánek podotýká, že potravináře trápí rostoucí vstupní náklady, třeba výkupní ceny mléka. „Přestože rozdíl na litru mléka během čtyř měsíců je jen 0,43 Kč, na kilo másla výrobci potřebují průměrně 22 litrů mléka. Na jednom kilogramu másla takový zdánlivě nepatrný rozdíl činí celkem 9,46 Kč,“ uvádí pro Blesk Zemánek.

Využití poptávky před Vánoci

Většina odborníků včetně ministra Výborného nebo mluvčích komor se shodují, že za zvýšenou cenu můžou obchodníci a mlékárny, které využívají zvýšené poptávky před pečící sezónou.

„Opakuje se situace, která je tu každý rok. Potravináři a obchodníci zneužívají situace a výrazně navyšují své obchodní přirážky. Výkupní ceny mléka stouply jen o několik desítek haléřů. Problém není na straně chovatelů a farmářů. Je zjevné, že se situaci snaží zneužít část mlékařů. To jde ruku v ruce s těmi, co máslo prodávají. Problém je u potravinářů a obchodníků. Budu chtít, aby příslušné kontrolní orgány věc prověřily,“ řekl ministr zemědělství ve studiu CNN Prima NEWS.

Samotná Potravinářská komora svaluje vinu pouze na obchodníky, kteří se snaží využít marketingových akcí a tahů před Vánoci. „Pokud jde o obchodní přirážky, podle statistiků výrobci másla v září meziměsíčně zvedli jeho cenu v průměru o 15,8 Kč/kg. Obchodní řetězce ovšem podle ČSÚ z měsíce na měsíc v září navýšily svou obchodní přirážku u másla po odečtení DPH o 15 %, tedy o 26,93 Kč/kg. Takto razantní navýšení cen v obchodech podle Potravinářské komory není nijak opodstatněné,“ dodal Zemánek.

Nedostatek mléčného tuku

Potravináři si ale dlouhodobě stěžují na nedostatek mléčného tuku v celé Evropě. Čeští výrobci dokonce musí nakupovat smetanu ze zahraničí, což ceny másla zvyšuje. Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Kopáček upozornil, že české mléko je jedno z nejméně tučných v Evropě. To mělo způsobit neustálé šlechtění krav, aby dávaly více mléka. Tím jsou výrobci nuceni zdražit. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy to ale není tak jednoduché.

Kdo za to tedy může?

Podle hospodářského analytika Petra Havla je problém složitý a zahrnuje více viníků. Rostoucí náklady v celé výrobní řadě, zvyšující se mzdy v potravinářství, ale i u maloobchodníků, které musejí promítnout rostoucí výdaje na mzdy a nájmy do cen potravin. Patří tam také nedostatek surovin (mléčný tuk), a vysoké obchodní přirážky. Celkový nárůst cen je tedy podle něj „součtem rostoucích nákladů zemědělců, potravinářů a maloobchodů.“

V roce 2017 se máslo také zdražovalo, tehdy za to podle Prouzy mohli potravináři. „Tehdy finančnímu úřadu vyšlo, že ten, kdo masivně zdražoval, byli výrobci,“ dodal Prouza pro Blesk.

Zdroje:

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/799178/velke-srovnani-cen-potravin-kdo-ma-superdrahe-maslo-na-hlave.html?kapitola=3357239

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/drahe-maslo_2411111628_ttr

https://cnn.iprima.cz/drahe-maslo-vyborny-ukazal-na-viniky-ovlivnit-cenu-muzete-i-vy-reagoval-havlicek-452982

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz