Článek
Dva významné podmořské optické kabely propojující státy v oblasti Baltského moře byly narušeny během jednoho víkendu. Poruchy zaznamenali správci infrastruktury mezi Litvou a Švédskem a mezi Finskem a Německem. Zástupci telekomunikačních společností potvrdili, že škody pravděpodobně způsobila vnější síla, a opravné práce mohou trvat až dva týdny.
C-Lion1, jediný přímý kabel mezi Finskem a Německem, byl poškozen poblíž švédského ostrova Öland. Podle finské stanice YLE je C-Lion1 jediným přímým kabelem mezi Finskem a střední Evropou, jak uvedl Blesk. Kabel pokrývá téměř 1200 kilometrů (730 mil), spolu s dalšími klíčovými částmi infrastruktury, včetně plynovodů a elektrických kabelů.
V Litvě výpadek postihl kabel spojující Švédsko s přístavem Šventoji. Oblast, která byla přerušena podél finsko-německého kabelu, je zhruba 60 až 65 mil daleko od litevsko-švédského kabelu, který byl přerušen, ukazuje analýza podmořských tras CNN.
Není jasné, co přesně způsobilo chybu v kabelu C-Lion – Cinia uvedla v prohlášení, že problém stále vyšetřuje. Fyzická kontrola ještě nebyla provedena, uvedla agentura Reuters s odkazem na generálního ředitele společnosti Ari-Jussi Knaapilu, který na pondělní tiskové konferenci řekl, že náhlý výpadek znamenal, že kabel byl přeříznut vnější silou
Zástupci Německa a Finska ve společném prohlášení upozornili na možnou hybridní válku, která podle nich ohrožuje evropskou bezpečnost. Připomněli také nedávné zvýšené aktivity ruských vojenských plavidel v blízkosti podmořské infrastruktury.
„Skutečnost, že takový incident okamžitě vyvolává podezření na úmyslné poškození, vypovídá o nestálosti naší doby. Probíhá důkladné vyšetřování,“ stojí v prohlášení. „Naše evropská bezpečnost není ohrožena pouze ruskou útočnou válkou proti Ukrajině, ale také hybridní válkou ze strany zlomyslných aktérů.“
Incident přichází v době, kdy Finsko a Švédsko, noví členové NATO, distribuují obyvatelům příručky o přípravě na výpadky komunikace a další krizové situace. Evropští činitelé nyní apelují na zajištění klíčových infrastruktur před možnými útoky.
Blesk upozornil, že v minulých letech bylo v tomto moři poškozeno několik podmořských telekomunikačních kabelů a plynovod. Tehdy byla jako podezřelý označena čínská nákladní loď, která za sebou pravděpodobně táhla kotvu. Blesk také připomíná, že v roce 2022 exploze poškodily plynovody Nord Stream spojující Rusko s Německem. Ze sabotáže se vzájemně obviňují Rusko a Západ.
Zdroje: